14 лютого – День святого Валентина (День закоханих)

           14 лютого у багатьох країнах святкують День святого Валентина або День усіх закоханих, і Україна не є винятком. Цей день прийнято проводити з коханими людьми, дарувати їм подарунки й листівки у формі сердець – "валентинки".

           Виявляється, що загальноприйнята версія походження свята – не більше ніж черговий міф. Зворушливі легенди про патрона свята – Валентина з Терні, який у III ст. вінчав закоханих легіонерів всупереч волі імператора, істориками не підтверджуються, хоч би тому, що обряд вінчання з’явився лише з IX ст. Всі святі Валентини, які шануються православною та католицькою церквами, не мали стосунку до закоханих, а уславилися через свою ревність до Бога, чудеса зцілення тощо. 

          Дослідники пов’язують походження свята з римськими Луперкаліями – язичницькими святами плодючості. В середині лютого оживає від зимового сну природа, паруються птахи і звірі, саме тому мотиви потягу плоті, еротизму, пошуку пари простежуються у весняній обрядовості всіх народів світу. Так, у середньовічній Європі на свято Валентина кожна незаміжня дівчина за жеребкуванням обирала собі Валентина – кавалера, який після цього супроводжував її цілий тиждень. 

         До початку 1990-х в Україні ніхто й не чув про свято Валентина, а вже за якихось 5-6 років, кількістю листівок з рожевими сердечками, отриманими цього дня, українські школярки стали визначати рейтинг особистої популярності. 

        Свято прижилося навіть у селі серед людей середнього віку, які вітають цього дня Валентин та Валентинів. Під впливом ЗМІ День святого Валентина з невідомого раніше свята перетворився на сімейну традицію.

        Символами свята є червоний (рідше – рожевий) колір, сердечка, купідон та написи «LOVE». Додатковими святковими атрибутами є свічки (які символізують романтичну атмосферу), червоні троянди, червоне вино, солодощі (здебільшого в упаковці у формі серця) і, звісно, подарунки коханим (у гарній «романтичній» упаковці).

        Закохані намагаються провести вечір 14 лютого разом: у кафе, ресторані, на тематичній вечірці в нічному клубі або просто за романтичною вечерею вдома. При цьому вони обмінюються подарунками, а жінкам неодмінно дарують квіти.

        Напередодні Дня святого Валентина у торгових центрах, кафе, ресторанах з’являються святкові прикраси, й асортимент поповнюється товарами з атрибутикою кохання. Популярною розвагою підлітків є «Пошта святого Валентина» у школі, коли будь-хто може підписати і кинути листівку-валентинку для коханої людини в спеціальну скриньку, а потім спеціальні «поштарі-купідони» розносять любовні послання адресатам.

        Можна ставитися до Дня святого Валентина по-різному, але він вже став частиною нашого життя і лише від нас залежить, який зміст у нього вкладати. 

        За матеріалами ethnography.org.ua