18 травня Україна вшановує пам’ять жертв геноциду кримських татар

ВАЖЛИВО
18.05.24 - 15:02

Коли кричить чайка. 80 років тому радянська влада виселила з Криму  усіх татар. Сьогодні – День пам’яті невинно убієнних жертв кримського народу.

За офіційними даними близько 200 тисяч людей у товарних вагонах вивезли у віддалені райони Радянського Союзу. Майже половина померли дорогою або у перші роки після депортації.

 

Депортація розпочалася о 3-ій годині ранку 18 травня 1944 року, її забезпечували 32 тисячі співробітників НКВС. Людям давали на збори всього кілька хвилин, вони встигали взяти лише документи та найнеобхідніше. Абсолютна більшість майна залишилася і була конфіскована державою.

 

Під час головної хвилі депортації (18–20 травня) 67 ешелонів вивезли на загальне «спецпоселення» до Центральної Азії понад 183 тисяч кримських татар.

 

На примусові роботи до Московського вугільного тресту відправили ще  5 тисяч, до таборів фронтового резерву – 6 тисяч та ще 6 тисяч до таборів ГУЛАГу. Разом – 200 тисяч осіб.

 

В місцях заслання лише за перший рік від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар. Діти, жінки, літні люди… Чоловіки були на фронті…

 

Департацію татар радянський парламент визнав  злочином лише в 1989 році.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: