Безцінні скарби минувшини: знахідки криворізьких пошуковців на латвійському узбережжі

ЦІКАВО
21.06.19 - 11:46

Як ми писали, криворізькі пошуковці, серед яких і журналіст ТРК "Рудана" Вікторія Сімкіна, зараз перебувають в міжнародній експедиції у Латвії. 

На околицях латвійського місті Ніцгалє Даугавпільського краю пошуковці натрапили на захоронення бійців Першої світової. 

 

"Ми підняли 24 бійці РІА (Російської імператорської армії- ред.). І така кількість (+ -) щодня, - розповідає наша колега, - нас тут зібралося багато, пошуковців із 5 країн колишнього СНД, але ми все одно переймаємось, що можемо не встигнути всіх підняти. Ми обмежені в часі, хоч і працюємо, практично, по 12 годин на добу.

 

В одному розкопі загиблий лежав у труні. Значить, офіцер. Загинув, як і всі, у 1915-му. Архіви розповідають, що бої тут були такої невимовної жорстокості, що доходили до рукопашної. Мені завжди здавалося, що в момент рукопашного бою людина повинна була відчувати просто тваринний страх і відчай. Це потім я зрозуміла, що все це називається коротше і зрозуміліше - бажання вижити. А ще тут багато метеликів. Вони з'являються одразу, як тільки ми розкриваємо останки. А після ексгумації зникають. У нас кажуть, що то прилетіла душа..."

 

За плечима Вікторії та її колег - багатющий досвід, чимало побаченого й пережитого і безліч унікальних знахідок. Ось і в цій експедиції не обійшлося без відкриттів.

 

Уперше відкопали маленьку пляшечку з рідиною. Її, звичайно, ніхто не відкривав. На основі відомих фактів, у пошуковців виникла версія.

 

У Першу світову використовувалася спеціальна рідина, якою під час газової атаки потрібно було змочувати хустку і прикладати до обличчя. Чи допомагало - складно сказати сьогодні. Можливо, в пляшечці і є та сама рідина.

 

Крім того, латвійські пошуковці передали українцям медаль "За відвагу". Нею в січні 1945-го був нагороджений молодший сержант Борис Лапунов. Він пройшов війну до Перемоги і повернувся додому живим. Медаль, можливо, втратив під час бою.

 

"Вона невідомим чином "спливла" в Латвії буквально за кілька тижнів до експедиції, - розповідає Вікторія. - Родичі молодшого сержанта Лапунова живуть у Скадовську, і латвійські колеги попросили нас передати нагороду сім'ї. Зробимо! І обов'язково розповімо потім, чим і як жив Борис після війни і за яких обставин утратив медаль. Сподіваємося, він розповів про це рідні".

 

Про знахідки експедиції в Латвії ми розповідали тут. 

 

Про роботу наших пошуковців у Польщі читайте тут.

 

Як ми повідомляли, на Дніпропетровщині перепоховали бійця Кузьму Ільченка, який загинув у 1942-му під Смоленськом.

 

8 років була створена Всеукраїнська громадська організація "Союз Народна пам'ять".

 

 

 

Фото Вікторії Сімкіної.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: