Боротьба з корупцією чи перевищення повноважень? Протистояння КСУ-НАЗК-Президент триває

РЕЗОНАНС
30.10.20 - 12:27

У країні в активній фазі триває протистояння КСУ і НАЗК, в яке втрутився і Президент Зеленський. 

Нагадаємо, 27 жовтня КСУ визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за недостовірне декларування. КСУ також визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя посадовців, а покарання за недостовірне декларування - занадто жорстким.
 

У свою чергу, на виконання рішення Конституційного Суду України, НАЗК закрило доступ до Реєстру декларацій. У НАЗК заявили, що "судді КС ухвалили це рішення у власних інтересах, чим заблокували призначення керівних кадрів органів влади, у тому числі переможців місцевих виборів».
 

Після скандального рішення КСУ, в ЄС пролунали погрози відібрати в України безвізовий режим, оскільки боротьба з корупцією була головною умовою надання нашій країні безвізу.

 

Учора Президент Зеленський терміново зібрав засідання Ради національної безпеки і оборони України. Після цього, вночі Зеленський подав у Раду невідкладний законопроєкт про визнання рішення КСУ нікчемним та звільнення всіх суддів, які ухвалили це рішення «в умовах реального конфлікту інтересів». Зеленський також прагне повернути редакцію закону «Про запобігання корупції» та Кримінального кодексу, які діяли до рішення КСУ.

 

Але в цьому, кажуть юристи, є правова колізія: Конституція з підстав «конфлікту інтересів» не дозволяє припиняти повноваження суддів КСУ. Але дозволяє це робити у випадку «порушення суддею присяги». 

 

Тим часом, ДБР викликало на допит голову КСУ Олександра Тупицького: 2 листопада його перевірять на участь у злочинній організації, скоєнні та приховуванні злочинів. Нагадаємо, журналісти-розслідувачі  програми "Схеми" заявили, що голова Конституційного суду Олександр Тупицький купив ділянку в окупованому Криму і не задекларував її. Саме під головуванням Тупицького й було скасовано покарання за брехню в деклараціях.

 

Сьогодні біля будівлі КСУ розпочалася акція протесту «Суддів-зрадників - до Ростова!» Скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування збурило суспільство, оскільки рішення КСУ фактично "обнуляє" ключові реформи в Україні і може мати негативні наслідки для держави.

 

Директор Українського інституту політики Руслан Бортник у своєму фейсбук прокоментував ситуацію так: "Насправді, на порядку денному стоїть питання не про електронне декларування й боротьбу з корупцією (навіть не смішно), а про незалежність судової системи та боротьбу за вплив на неї українських фінансово-політичних кіл, «західних партнерів» та команди Зеленського. КСУ не скасовував електронне декларування чи відповідальність за корупційні правопорушення - це неправда. КСУ, фактично, прийняв 2 рішення: 1. Електронне декларування та контроль ТІЛЬКИ за суддями мають реалізовувати ТІЛЬКИ суддівські структури; 2. Виключно кримінальна відповідальність за незаконне збагачення необґрунтована - мають бути й інші форми відповідальності;

А зупинення Електронного реєстру декларацій - це ініціатива виключно НАЗК - спроба шантажу влади та суспільства. В рішенні КСУ немає вимоги щодо припинення діяльності реєстру. За 4 роки діяльності НАЗК, НАБУ та інших структур жодного високопосадовця не притягнуто до відповідальності. З рішенням чи без рішення КСУ - результатів немає. Тому саме з перезавантаження НАЗК і НАБУ потрібно розпочинати роботу Президенту".

На думку Бортника, спроба скасування рішення КСУ законом ВРУ - неконституційна. Рішення КСУ "остаточні й не підлягають оскарженню", тому "ініціатива Президента направлена на руйнування конституційних підвалин української державності, може призвести до серйозної політичної кризи".

 

"Фаховий рівень законопроєкту Президента не витримує жодної критики - його готували люди без юридичної освіти (хоча й з дипломом), розуміння конституційних принципів державності України", - пише Бортник. Він вважає, що правильним правовим виходом із цієї кризи є «внесення змін до антикорупційного законодавства з урахуванням рішення КСУ і перезавантаження антикорупційних органів та поступове (відповідно до Конституції та закону про КСУ) оновлення складу КСУ».

 

 

Фото з мережі Інтернет та Офісу президента. 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: