Чи можливий перерахунок платежів за газ? Юристи – про визнання незаконною постанови Кабміну

КОРИСНО
05.08.19 - 14:09

Адвокати громадської організації «Тарифна мобілізація» розповіли українцям, як повернути майже половину коштів за газ, тепло та гарячу воду, відрахованих за тарифами останніх років.

З літа 2016 року засновники громадської організації «Публічний аудит і тарифна мобілізація» Яків і Максим Гольдарби оскаржували в Окружному адмінсуді Києва 315-ту постанову Кабміну.

 

Цьогоріч у березні Окружний адміністративний суд визнав її незаконною. Вона визначала порядок формування ціни на природний газ для потреб населення. Уряд не зміг довести економічну обґрунтованість свого рішення жодним документом.

 

Саме ця сумновідома постанова з кінця квітня того ж року повністю змінила підхід до ціноутворення на газ. В результаті блакитне паливо вітчизняного видобутку майже втричі здорожчало для підприємств теплокомунергетики. Для населення – майже вдвічі.

 

Якщо до цього споживач невеликого приватного будинку в опалювальний період заощадливо споживав до двохсот кубів газу на місяць, то сплачував за нього диференційовану ціну - 3,66 гривень за куб. З травня 2016-го газ коштував йому вже 7 гривень.

 

Адвокати Гольдарби пропонують українцям писати заяви до підприємств-надавачів послуг, з вимогою перерахунку сплачених сум за газ, гарячу воду і теплопостачання за цей період. Роз’яснення та зразок заяви Яків виклав на своїй сторінці у фейсбук. Таким правом, кажуть, скористалися вже чимало споживачів.

 

«Якщо теплокомуненерго використовує газ, приблизно 70 % в ціні, яку ви сплачуєте – це собівартість природного газу», – пояснив Яків Гольдарб.

 

Проте адвокати не впевнені, що монополісти добровільно повернуть кошти або переведуть їх на майбутні платежі. Тож розробляють ще й примірник позовної заяви до суду. Доречі, закон про судові збори на такі позови не поширюється.

 

Дієвих рішень адвокати очікують від оновлених Кабміну та Парламенту, що запрацюють у вересні. Нині ж переконані – для перемоги у тарифних баталіях головне – масовість у захисті прав споживачів.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: