Хлопці, шикуєтеся? Із 1 жовтня розпочнеться осінній призов до української армії

АКТУАЛЬНО
19.09.19 - 12:56

З 1 жовтня 2019 року розпочнеться черговий осінній призов на строкову військову службу, який триватиме до 31 грудня.

Військовий комісар Дніпропетровського ОТЦК та СП, полковник Олег Котелевець дав інтерв’ю з актуальних питань, які сьогодні цікавлять призовників та їхніх батьків.

-  Осінній призов здійснюється на підставі Указу Президента України №22/2019 від 30 січня 2019 року, в якому визначено призвати на строкову військову службу придатних за станом здоров'я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Чинне законодавство дозволяє президенту в будь-який момент оголосити позачергові і додаткові призови строковиків.

 

- Чи відправлятимуть новобранців служити в зону ведення бойових дій?

- Батькам не слід хвилюватися, і головне, не довіряйте чуткам. За рішенням РНБО України від 28 серпня 2014 року, заборонене залучення військовослужбовців строкової служби до виконання бойових завдань в Антитерористичній операції (нині Операції об’єднаних сил) у Донецькій та Луганській областях.

 

- Термін строкової служби?

- Термін перебування на строковій службі для призовників, які не мають вищої освіти, становить 18 місяців, для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра - 12 місяців.

 

- Чи існують поважні причини неприбуття призовника у вказаний у повістці термін?

- Призовники, яким надійшла повістка на прибуття до призовної дільниці для проходження комісії, зобов'язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці. Навіть якщо повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов'язані з'явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову. Також необхідно пам’ятати, що керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів, незалежно від підпорядкування та форм власності, на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття громадян призовного віку до дільниць.

 

У разі неявки призовника без поважних причин за викликом на призовну комісію, він несе відповідальність, установлену законом. Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у визначений строк, які підтверджені відповідними документами, визнають: перешкоду стихійного характеру, хворобу призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк, а також смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини. Інші причини не вважають вагомими і можуть бути розцінені як ухиляння від призову.

- Яка відповідальність за ухилення від призову?

- В Україні передбачені два види відповідальності за порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу: адміністративна і кримінальна.

Адміністративна відповідальність наступає за порушення військовозобов'язаними чи призовниками правил військового обліку, неявка їх на виклик до військового комісаріату без поважних причин або несвоєчасне подання в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку, відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, тощо. І в цьому випадку застосовуються санкції передбачені статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Адміністративна відповідальність передбачає накладання штрафів.
Кримінальна відповідальність - це більш серйозно. За статтею 335 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на строкову військову службу, карається обмеженням волі на строк до трьох років.

 

Така практика в нас вже є. У 2018 році, за цією статтею на Дніпропетровщині засуджено 26 призовників. За результатами весняної призовної компанії 2019 року за цією статтею відкрито 87 кримінальних впроваджень, і вже засуджено 7 громадян. Інші 80 справ перебувають або в стадії досудового слідства, або вже розглядаються судом. 

 

- Громадяни призовного віку мають і права, наприклад, право на відстрочку від призову або звільнення від строкової служби.

- Насамперед, необхідно знати, що відстрочка надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії за сімейними обставинами, станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності. Раджу заздалегідь з цими питаннями звернутись у територіальні центри комплектування за місцем проживання для консультацій.

І ще хочу наголосити на тому, що в соціальних мережах, у деяких ЗМІ поширюють новини про те, що нібито представники територіальних центрів зупиняють на вулицях осіб призовного віку. У межах підготовки до призовної компанії, наш особовий склад виходить на вулиці з метою проведення профілактично-роз’яснювальних заходів.

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: