Криворіжці! Не спалюйте опале листя та сміття! Це вкрай небезпечно для здоров'я!

     Щороку восени у місті спливає гостра проблема спалювання листя.

Коаліція громадських організацій "Досить труїти Кривий Ріг!" створила листівки, які мають укотре нагадати криворіжцям, що спалювати опале листя у нашому промисловому регіоні небезпечно для здоров'я.

Науковці довели, що спалювання сухої трави, опалого листя та бадилля з городу шкодить здоров'ю більше, ніж промислові викиди та вихлопні гази автомобільного транспорту.

Так, 1 тонна тліючого листя виділяє близько 30 кг оксиду вуглецю, більш відомого як чадний газ.

1 година біля багаття з опалого листя за шкідливістю дорівнює 5 годинам перебування на автомагістралі.

1 тонна рослинних залишків при згорянні вивільняє до 9 кг мікрочастинок диму.

До їхнього складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук, що накопичились там за півроку. З тліючого листя виділяється бензапірен, який здатен викликати онкологічні захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини - отруйні для людини речовини.

Особливо небезпечним є спалювання на присадибних ділянках рослин, які були оброблені пестицидами та гербіцидами. Слід знати, що найбільшу кількість хімікатів вбирає бадилля картоплі. До небезпечних речовин, що виділяються з димом, додаються ще й продукти згоряння хімікатів, використовуваних проти колорадського жука та інших шкідників. Вдихання отруйного диму з хімією може викликати важкі хронічні захворювання.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ СПАЛЮВАННЯ ВСІХ ВИДІВ ВІДХОДІВ НА ТЕРИТОРІЇ ДОМОВОЛОДІНЬ І В СМІТТЄЗБІРНИКАХ! (Кодекс України про адміністративні правопорушення, ст. 771). 

САМОВІЛЬНЕ ВИПАЛЮВАННЯ СУХОЇ РОСЛИННОСТІ ТЯГНЕ ЗА СОБОЮ НАКЛАДЕННЯ ШТРАФУ ВІД 340 ГРН ДО 1700 ГРН.

Спалювання різноманітного сміття суттєво посилює забруднення атмосфери. Поліетиленові пакети та пластик при загорянні вивільняють у повітря до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні, які сприяють розвитку ракових пухлин. ДВП, ДСП і фанера містять формальдегідні смоли та меламін. Масляна фарба, якою пофарбовані ці матеріали, при горінні виділяє свинець, що разом із димом потрапляє в легені.

Ця отруйна суміш сприяє загостренню бронхітів, ринітів та тонзилітів, алергій, бронхіальної астми, обструктивних хвороб легень у дорослих та дітей. Особливо дим від спалюваного листя є небезпечним для хворих із легеневою патологією та захворюваннями верхніх дихальних шляхів, яких у нашому промисловому місті досить багато.

Слід пам'ятати, що неконтрольовані підпали стерні, сухостою та трави - найчастіша причина пожеж і загоряння житлових будинків. Густий дим є напівпровідником, здатним спричинити коротке замикання високовольтних ліній електропередач.