Місцеві вибори за новим адміністративним поділом: які особливості?

КОМЕНТАР
04.08.20 - 15:53

Нове виборче законодавство України набуло чинності у січні. У липні Верховна Рада ухвалила у другому читанні зміни до Виборчого кодексу. Тож місцеві вибори, які відбудуться 25 жовтня, матимуть певні особливості.

25 жовтня відбудуться місцеві вибори до рад усіх рівнів. І вперше вони проходитимуть за новим виборчим кодексом зі змінами й поправками. Саме вони і викликають багато питань у експертів.

 

Крім того, важлива деталь - жовтневі вибори відбуватимуться за новим адміністративно-територіальним поділом (за новоутвореними районами). 

 

"Верховна Рада ухвалила рішення про створення нових районів. І тепер, скажімо, криворіжець, який прийде на виборчу дільницю, отримає не чотири бюлетені, як зазвичай, а 5. Тому що криворіжці голосуватимуть за депутатів районної в місті ради, міської ради, районної ради, обласної ради і за мера міста. При цьому у новостворених громадах пройдуть перші вибори депутатів місцевих рад та голів громад", - розтлумачила Наталія Кожем'яка, начальник відділу правопросвітництва 1-го місцевого Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

Постанова про ліквідацію та утворення районів передбачає фактично значне укрупнення. І це може впливати на здійснення виборчих процедур під час підготовки та проведення виборів. У ЦВК занепокоєні - до складу новоутворених районів увійдуть понад 700 виборчих дільниць. Проблема - забезпечити необхідну кількість дільничних комісій та організувати виборчий процес. Утім, експерти іншої думки.

 

"Україна - одна зі світових лідерів за кількістю проведених виборів за останні 20 років, тому досвід реальних виборів у більшості представників є. Так само як і, наприклад, у членів ДВК. Відповідно, у нас достатньо в структурі організації з боку держави в розділі Центральної виборчої комісії підготовлені кадри", - вважає  Владислав Дзивидзинський, політолог.

 

Адміністративно-територіальна реформа є логічним продовженням процесу децентралізації, який розпочався ще в 2014-му році, каже політолог. Верховна Рада зменшила кількість районів майже втричі. Утім, які повноваження матимуть нові районні ради - ще не зрозуміло. Натомість є думка, що найближчі вибори за своєю структурою будуть найскладнішими. 

 

"Як мінімум, говоримо про кількість бюлетенів, з точки зору виборця, численність політичних сил та кандидатів. Кандидати, які будуть балотуватися, так само як і їхні виборці, навіть не розуміють повноваження районної ради. Адже вони в законодавстві чітко не прописані. Тим не менше, все-таки вища інституція держави - Парламент - вирішила, що ми туди обиратися будемо. І повноваження - це вже вторинне. Спочатку треба обрати депутатів", - каже Владислав Дзивидзинський.

 
 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: