Подзвін гіркого спомину. 19 травня в Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій.

ПОДІЯ
19.05.19 - 11:07

У неділю, 19 травня, в Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій.

Цього дня на найвищому державному рівні вшановують пам'ять жертв, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології в Україні. 

 

Кількість жертв політичних репресій в Україні неможливо підрахувати – це неймовірні цифри.

 

Деякі фахівці вважають, що за період від початку 1920-х і до кінця 1980-х років, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб (із них понад 50% - українці). Величезну кількість із них було розстріляно, всі інші пройшли тюрми, заслання, вислання, каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах. - Укрінформ.

 

Терор і репресії вразили майже всі верстви українського населення: науковців, політиків, військових, священиків, представників культури, селянство.

 

Особливо тяжкою і болісною спадщиною минулого стали масові репресії, які чинилися сталінським режимом та його прибічниками в Україні у 1930-х роках.

 

Приміром, в Україні в 1937-1938 роках було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в'язниць та таборів.

Упродовж десятків років радянська влада ретельно приховувала сліди своїх злочинів: на місцях поховань зводилися режимні об’єкти КДБ, землю заливали бетоном, місцевість розрівнювали бульдозерами й висаджували дерева.

 

Одним із трагічних символів тієї доби є київська Биківня: у Биківнянському лісі розташоване найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій.

 

Тут був об’єкт спеціального призначення НКВС, де наприкінці 1930-х – в 1940-х роках відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих. Однією з найкривавіших стала ніч у Києві 19 травня 1938 року, коли у в’язницях НКВС було розстріляно 563 людини.

 

Трагедія Биківні стоїть в одному ряді із такими злочинами, як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр та Катинський розстріл. На сьогодні вже встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян з Биківнянського поховання жертв сталінських репресій.

Традиційно в День пам’яті жертв політичних репресій покладають квіти до національного меморіального заповідника «Биківнянські могили».

 

Жалобні віче і церемонії проходять по всій країні...

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: