Сьогодні в Україні згадують триденний силовий штурм Майдану - криваве протистояння між силовиками та протестувальниками

ПАМ'ЯТЬ
18.02.19 - 10:45 698

Сьогодні в Україні згадують триденний силовий штурм Майдану - криваве протистояння між силовиками та протестувальниками.

Після відмови активістів виконати ультиматум силовиків припинити спротив, о 18-ій годині почався останній, найбільш кривавий штурм Майдану, який тривав до 20-го лютого та завершився розстрілом Небесної Сотні.

З самого ранку 18-го лютого в центральній частині Києва, на вулицях прилеглих до Верховної Ради, відбувалися масові протистяння з міліцією через відмову провладних сил вносити зміни до Конституції, які мали суттєво обмежити повноваження тодішнього Президента Януковича.

До вечора того ж дня протистояння перемістилися до Майдану Незалежності, на якому розміщувався центр протестного руху. Близько 16-ї години вечора беркутівцями були захоплені барикади на вулиці Грушевського, і мітингарі були змушені залишити Український дім на Європейській площі. Також активісти були витіснені з Жовтневого палацу на вулиці Інститутській. Після цього наступ силовиків зупинився.

 

Згодом тодішній голова Служби Безпеки України Олександр Якименко оголосив про початок проведення в центрі Києва антитерористичної операції з задіянням працівників СБУ та МВС. Євромайданівцям було надано час до 18:00, щоб припинити опір та розійтися. Основним аргументом влади було те, що в Будинку профспілок, що був штабом спротиву, та в наметовому містечку нібито зберігався великий арсенал зброї та вибухівки.

Опівдні того ж дня в ЗМІ була розповсюджена інформація про те, що з міністерства внутрішніх справ була дана вказівка на застосування вогнепальної зброї проти євромайданівців у випадку спротиву. 

Міською владою столиці був повністю зупинений київський метрополітен та перекриті центральні вулиці міста.

 

Незважаючи на погрози, активісти не збиралися відступати і укріплювали позиції. Оскільки вимоги силовиків не були виконані, близько 18-ї години з боку Європейської площі та вулиці Інститутської розпочався штурм.

На Майдані перебувало кілька тисяч людей, яким протистояло в декілька разів більше міліціянтів. За драматичними подіями в центрі Києва в прямому ефірі спостерігала вся країна.

В процесі бою проти активістів були застосовані коктейлі Молотова, гранати, помпові рушниці, водомети та вогнепальна зброя. Під час атаки на барикаду з боку Європейської площі були підпалені два бронетранспортери «беркута». Весь час протистояння працювала центральна сцена Майдану, з якої відбувалася координація оборонних дій.

 

Силовикам вдалося прорвати барикаду з боку Європейської площі та підпалити наметове містечко. Після цього єдиним, що захищало серце площі від штурмовиків, була стіна вогню, яка підтримувалася майданівцями аж до кінця штурму 20-го лютого.

У цей самий час спецпідрозділом СБУ «Альфа» була вчинена спроба захопити Будинок профспілок. Декілька озброєних груп спецпризначенців увірвалися в будинок. В результаті сутички з активістами, в будівлі почалася пожежа, і альфівці змушені були відступити.

Більшість людей вдалося вчасно евакуювати з приміщення, частині довелося вистрибувати з вікон будівлі. Пожежним, що приїхали аж за дві години після початку загоряння, вдалося врятувати більше 30-ти людей. 

 

На даний час достеменно не відомо, скільки людей загинуло під час пожежі в Будинку профспілок. За офіційними даними - 2 людини, зі свідчень очевидців трагедії, людей були десятки. Будівля сильно вигоріла, обвалилися перекриття між 4 і 5 поверхами.

Активний штурм центральної площі тривав аж до ранку 19 лютого. За офіційними даними, в центрі Києва 18 лютого загинуло 18 осіб та більше 500 були поранені.

 

Сутички між силовиками та євромайданівцями відбувалися також у Маріїнському парку. На вулиці Липській мітингарі захопили і закидали камінням та пляшками з запалювальною сумішшю офіс Партії регіонів, внаслідок чого у приміщенні спалахнула пожежа.

 

Результатом тих подій стало відсторонення 22 лютого Верховною Радою від виконання обов'язків Президента України Віктора Януковича та призначення дострокових президентських виборів на 25 травня 2014 року.

Під час побоїща, за інформацією МОЗ України, загинули 82 особи (71 демонстрант та 11 правоохоронців), постраждалими стали 622 людини.

 

Точна кількість жертв з обох боків протистояння і досі точно не оприлюднена. Йдеться про сотні загиблих українців.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»