Сьогодні запустили першу гілку водопроводу, який допоможе забезпечити водою Криворіжжя

ЕКСКЛЮЗИВНО
21.08.23 - 17:22

Сьогодні відбулася значуща й вельми актуальна подія для всього Криворіжжя - запустили першу гілку водопроводу, який допоможе забезпечити водою наше місто й район.

Збудували першу нитку водогону за 76 днів. На її відкриття прибув очільник Агенції відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм, який назвав подію унікальною, бо за часів української незалежності таких великих проєктів ще не будували.

 

«Як ми й обіцяли за півтора місяця після підриву Каховської ГЕС, сьогодні буде запущена перша нитка водопроводу, - прокоментував подію урядовець. - Вона має забезпечити 30% води в Кривому Розі. Усього ж на цій ділянці буде 4 нитки загальною довжиною 27 км. На ці 4 нитки знадобиться десь 280 км труб».

 

Для вирішення проблеми водного ресурсу будують 3 ділянки: «Інгулець – Кривий Ріг», «Хортиця – Томаківка» та «Хортиця – Покров». Роботи обіцяють завершити в жовтні.

 

«Я сподіваюсь, що до жовтня вода вже піде по всіх водоводах, - висловив надію Мустафа Найєм. - Зараз ми ще очікуємо на підвіз насосів, облаштовуємо трубу. По всій ділянці виконані земляні роботи. Вже доїхало 30% трубопроводу. До 20% трубопроводу прокладено по всій трасі. Це перша нитка, але чому вона така важлива для міста? Коли підірвали ГЕС, 70% Кривого Рогу залишились без води, зараз мешканці отримують воду по годинах. Після запуску цієї нитки ми сподіваємось, що ситуація буде поліпшена, і в жовтні весь регіон буде з водою».

 

Відповідно до наказу Кабміну, водогони роблять у форматі «Проєктуй і будуй», тобто все відбувається паралельно. Остаточна вартість всього кейсу буде визначена експертизою наприкінці вересня. Зараз його очікувана вартість – 13 мільярдів гривень.

 

«На всіх ділянках працюють незалежні інженери-консультанти, які визначать, чи дійсно гілки облаштовані, як потрібно, і чи відповідають заявленій вартості. Окремо буде проведено незалежний аудит щодо кошторису проєкту. Міністерство прийняло рішення оприлюднити кошторис для ознайомлення громадськості», - пояснив посадовець.

 

У разі блекауту, насоси на нових водогонах працюватимуть від генераторів. Такого водогону в незалежній Україні ще не будували ніколи, тому подібного досвіду не було, але фахових проєктантів таки знайшли. За 4 місяці буде відбудовано десь 140 км водопроводу – це близько 300 км труби. За словами відповідальних осіб, найважче було знайти матеріали, бо таких труб у нашій країні недостатньо. 75% матеріалів, не без труднощів, приїхали з інших країн.

 

«Графік подачі води у Кривому Розі буде вирішувати місцева влада, - зауважив очільник Агенції. - Сподіваємось на постачання у режимі 24/7. Допомагали нам у будівництві всі гуртом, тож я вдячний і обласній, і місцевій адміністраціям, і компаніям, які допомогли з електрикою, і підрядникам, які зробили все в рекордно короткі терміни».

 

Цілющою вологою зневоднений Кривий Ріг забезпечують за дорученням Президента України. Гроші на проєкт виділив Кабмін, реалізує справу Агенція з питань розвитку інфраструктури.

 

«Ми допомагаємо усім, чим можемо, - запевнив голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул. - Перша нитка – це 30% потреби нашого міста, решту 70% вже перекривають ті водогони, які ми збудували з КРЕСу. Безумовно, ще буде час на набір труби, каналу, щоб вона дійшла до Південного водосховища, але на початок вересня ми цю воду відчуємо. До 1 вересня ми хочемо пустити гілку з КРЕСу, у другій половині ситуація з водопостачанням міста буде стабілізована. Дякуємо Агенції з розвитку інфраструктури, нашому міськводоканалу і його бригадам за роботу».

 

Орієнтовна потужність цього водоводу зараз складає 100 тисяч кубічних метрів на добу. Загалом він розрахований на 400 тисяч кубів. Далі триватиме облаштування ділянки для самого забору води, потім - укладання труби. Перша нитка готова, за нею будуть друга і третя.

 

«На сьогодні, на іншому кінці насоса - вже 100 тисяч кубометрів води. Щоб ви розуміли: після запуску насоса має пройти 5 годин, і тільки тоді ми побачимо першу воду на тому кінці водоводу, - розтлумачує начальник Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області Олександр Коломійцев. - Це дуже потужні насоси. Вони забезпечують 400 тис кубів. У нас дві таких ділянки. Перша ділянка – першого підйому, друга ділянка – другого підйому, який далі прокачує воду. Довжина цього водоводу складає 16 км. Далі у нас іде зрошувальний канал. Із нього вода потрапляє до Південного водосховища. І після того, як ми закінчимо цей амбітний проєкт, Кривий Ріг буде повністю забезпечений водопровідною водою».

 

 

 

 

 

 

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: