Субсидії - грішми: як буде працювати монетизація держдопомоги на комуналку?

ВАЖЛИВО
04.01.19 - 9:34

В Україні з нового року стартувала монетизація субсидій для оплати житлово-комунальних послуг.

Як її оформити і проконтролювати грошові надходження, чи зможуть українці скористатися зекономленими коштами, з'ясовував УНІАН.

Правила надання державної допомоги в грошовій формі введені постановою уряду. Механізм призначення субсидії залишається незмінним, змінюється лише алгоритм виплати.

Як пояснюють у Мінсоцполітики, монетизація буде здійснюватися у три етапи.

 

З 1 січня 2019 року це торкнеться тих сімей, які звернуться за допомогою вперше. Субсидія буде надходити на персональний акаунт одержувача в «Ощадбанку», який буде розраховуватися за субсидіанта з постачальниками комунальних послуг та одразу інформувати SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за комуналку.

Тим сім'ям, які беруть участь у монетизації, не потрібно буде щомісяця платити свій обов'язковий платіж окремо за кожен вид послуги.

Держава через «Ощадбанк» оплачуватиме частину комуналки, в межах виділеної субсидії і соціальних норм, а субсидіанти доплачуватимуть другу частину рахунку.

Наприклад, домогосподарству виділена субсидія на газ, воду, електроенергію у розмірі 1500 гривень. А сума всіх комунальних платежів становить 2000 гривень.

1500 субсидійних гривень «Ощадбанк» перерахує постачальникам послуг і поінформує субсідіанта про те, що йому залишилося доплатити за комуналку 500 гривень.

 

З 1 травня монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію або пільгу вже не перший рік, в тому числі користується допомогою в літній період.

 

А з 1 жовтня запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен субсидіант буде отримувати за результатами опалювального сезону готівкою все, що було зекономлено.

Всім одержувачам пільг і субсидій, крім тих, хто звернувся за субсидією вперше в 2019 році, обов'язково потрібно буде в травні подати заяву на монетизацію і декларацію про доходи в управління соціального захисту населення, а також надати дозвіл на обробку персональних даних.

В «Ощадбанк» йти не потрібно. На кожного одержувача субсидії, після обробки заяви на монетизацію, буде автоматично відкритий персональний акаунт у банку. Він матиме спеціальний режим використання.

Кошти, насамперед, будуть спрямовувати на оплату спожитих газу, тепла, електроенергії і води.

 

«Ощадбанк» щомісяця інформуватиме субсидіантів і пільговиків SMS-повідомленням про надходження коштів від держави, їх використання та про залишок. Після закінчення опалювального сезону - в червні - суми невикористаних коштів будуть перераховуватися на поточні рахунки одержувачів житлової субсидії.

Рахунок «Ощадбанк» відкриє автоматично. Щомісяця постачальниками комунальних послуг для «Ощадбанку» будуть формуватися онлайн-платіжки субсідіантів.

Банк відповідно до цієї інформації і буде перераховувати субсидію. Для субсідіантів будуть створені «особисті кабінети», де можна буде перевірити інформацію про розмір нарахованої допомоги, перелік комунальних послуг, які оплачені, залишок коштів.

Додаткові консультації можна буде отримати в контакт-центрі «Ощадбанку». Жодних комісій від субсидіантів і пільговиків за обслуговування «Ощадбанк» брати не буде.

 

У Мінсоцполітики також пояснили, чому гроші не будуть видані на руки: в Україні субсидію отримує майже половина українських сімей і якщо відразу кошти надати людям, то є ризик гіперінфляції і кризи комунальних неплатежів.

«Уявімо ситуацію, що 8 млрд гривень щомісяця, замість оплати комуналки, потраплять на споживчий ринок, то вже за два місяці житлово-комунальне господарство України спіткає колапс, постачальники послуг просто не зможуть розрахуватися з «Нафтогазом».

Саме тому допомога буде надходити на персональний акаунт субсидіанта і пільговика в «Ощадбанку», а все, що залишиться після оплати комунальних послуг протягом року, за результатами опалювального сезону, українці зможуть забрати з банку готівкою», - запевняють у Мінсоцполітики.

Глава відомства Андрій Рева підкреслює, що зекономлені кошти монетизованих субсидій можна буде використовувати на свій розсуд. Але, як це не парадоксально, заощадити навряд чи вдасться. Адже з нового року стартувала не тільки монетизація субсидій, а й нові, підвищені на тлі здорожчання газу, тарифи. Та й число субсідіантів за новими правилами надання держдопомоги стрімко скорочується. 

 

Нагадаємо криворіжцям, що торік на початку грудня НКРЕКП підняв тарифи на тепло, яке відпускає «Криворіжтепломережа», на 18%.

Крім опалення, подорожчають гаряча вода (приблизно на 18%), холодна вода і водовідведення (18-20%). Ще зросте в ціні електроенергія.

Всі перераховані цифри йдуть у розріз з обіцянкою прем'єра Володимира Гройсмана, який стверджував, що тарифи після подорожчання газу не можуть бути підвищені більш ніж на 16%, інакше це - шахрайство.

Міністр соцполітики Андрій Рева запевняє, що в 2019 році кількість субсидіантів і розмір субсидій залишаться на рівні 2018 року. Правда, уточнює, що «на кількість субсидіантів впливає два чинники. Перший - підвищення тарифів: це призводить до того, що число субсидіантів і розмір субсидій ростуть. Другий - на розмір субсидій і кількість субсидіантів впливає зростання соцстандартів». Але, на його думку, зростання цін на газ відповідає зростанню пенсій і середніх зарплат.

 

Ну і "родзинка" наостанок - у разі затримок оплати з боку держави, отримувачам субсидій доведеться оплатити рахунки самостійно, - заявив Нафтогаз.

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: