Супутникові дані: Кривий Ріг - місто з найвищою концентрацією далекосяжного пилу PM10

Наприкінці 2020 року в Україні реалізували партнерство з Європейським космічним агентством та його програмою EO Clinic - використання супутникових даних для розуміння реального забруднення повітря, а також того, як воно змінилося під час локдаунів і які регіони є найбільш уразливими.
Експерти дослідили рівні забруднення повітря для шести основних забруднювачів (NO2, SO2, O3, CO, PM10 та PM2.5) по всій території України, в найбільших українських містах з розвиненою промисловістю. Результати досліджень опублікували в Українській правді. І Кривий Ріг у цих дослідженнях за рівнем забруднення - на чільних позиціях.
Хто ж найбільше забруднює повітря в Україні?
"Підозрюваних" видно на всіх візуалізаціях – це осередки в Дніпрі, Донецьку, Харкові, Кривому Розі, Києві, Маріуполі та Запоріжжі. Ці міста відомі своєю важкою промисловістю та поганою якістю повітря, тому щороку отримують низькі позиції в рейтингах якості повітря. Геолокація найбільших забруднювачів значною мірою збігається з осередками концентрації NO2. Такі забруднювачі мають більш серйозний вплив, ніж інші джерела забруднення в кожному конкретному регіоні.
Тверді частинки – далекосяжний пил, який ми вдихаємо
На національному рівні середня річна концентрація PM2.5 на рівні 10 мкг/м3 досягалася або перевищувалася упродовж 16 з 36 місяців. Міста з найвищою концентрацією PM10 – це Кривий Ріг, де вказаний рівень було перевищено більше ніж у 200 разів за період дослідження, та Маріуполь, де рівень було перевищено більш ніж у 400 разів за той самий період. Цей пил може переноситися вітром дуже далеко від місця виникнення.
Сезони забруднення повітря
Під час зимового сезону люди з серцевими або легеневими хворобами мають підвищений ризик ускладнень. Узимку на території України спостерігається майже десятиразове підвищення концентрації діоксиду азоту та діоксиду сірки порівняно з літнім періодом. Це можна пояснити зменшенням опадів і майже повною відсутністю рослинності. Викиди монооксиду вуглецю найвищі у квітні, і це можна пояснити активним спалюванням сухих решток рослин у сільській місцевості. Найнебезпечніша ситуація з концентрацією твердих часток PM2.5 і PM10. Вищий рівень концентрації спостерігається у весняні й осінні місяці, що може призвести підвищення смертності на 15%.
Підйоми і спади забруднення повітря
Як змінюється концентрація забруднювальних речовин упродовж тижня і по днях у найбільших містах країни – Дніпрі, Донецьку, Запоріжжі, Києві, Кривому Розі, Львові, Маріуполі, Миколаєві, Одесі та Харкові? У п’ятницю спостерігається сплеск у концентрації забруднювачів практично в усіх містах, крім Маріуполя, де пік забруднення припадає на четвер. Маємо також місто-виняток – Дніпро, де крива діоксиду сірки протягом дня абсолютно відрізняється від інших міст: пік викидів спостерігається між 09:00 та 13:00.
Забруднення повітря і пандемія: чи стало легше дихати?
Карантин справді вплинув на якість повітря в містах. Це було особливо помітно у випадку з концентраціями діоксиду азоту, діоксиду сірки та монооксиду вуглецю у великих містах і промислових зонах – у Донецькій, Запорізькій, Дніпропетровській та Харківській областях. А от рівень монооксиду вуглецю над Маріуполем значно знизився.
Фото - УП.
«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»
Епідстан у Кривому Розі: 25 нових випадків, одужали 347 людей, померли троє
Ковід у Кривому Розі: 6 людей захворіли, майже півтори тисячі – зробили щеплення
Від коронавірусу у Кривому Розі зараз лікуються 867 пацієнтів, 14 одужали