У Центрально-Міському районі відкриють пам’ятник легендарному отаману Петру Калнишевському

     У День святкування 243-ї річниці від створення Кривого Рогу, 27 травня у Центрально-Міському районі відкриють пам’ятник отаману Петру Калнишевському.

Відкриття відбудеться о 12.00 на вулиці Петра Калнишевського, 1-а (колишній вул. Харитонова).

Петро Іванович Калнишевський - останній кошовий отаман Запорозької Січі у 1762 та 1765-1775 роках. На Січі, куди, за переказами, він потрапив ще у 8 років, він пройшов шлях від джури до найвищих посад у Війську Запорозькому.

Відзначався своїм розумом та фізичною силою. Був військовим осавулом і відповідав за стан та організацію війська, потім суддею Війська Запорозького низового (1760). У 1762 році був обраний кошовим отаманом, але того ж року після зустрічі в Москві з царицею Катериною II був усунутий із посади. У січні 1765 року всупереч царській волі старшина знову обрала його кошовим і переобирала на цю посаду протягом наступних 10 років (до ліквідації Січі Катериною ІІ у 1775 році).

Легендарний отаман обстоював земельні володіння і територіальні права Запоріжжя, задля чого неодноразово їздив з депутаціями до Петербурга. Дбав про поширення хліборобства та торгівлі у запорозьких степах, про заселення земель, сприяючи переселенню туди селян з Лівобережної, Правобережної й Слобідської України. Попри вимоги поміщиків, не видавав із володінь Січі втікачів. Калнишевський був людиною заможною і віруючою. Його коштом збудовано декілька церков, придбано багато літератури, профінансовано чимало шкіл.

Уважав створення хуторів і зимівників засобом стримування наступу царизму на територію Вольностей Війська Запорозького низового: 1770 р. там налічували 45 сіл та близько 4000 хуторів-зимівників.

Після зруйнування Нової Січі Калнишевського було заарештовано і відправлено до в’язниці Соловецького монастиря, де він і помер на 112-му році життя. Канонізований УПЦ КП у 2008 році (вшановують як Петра Багатостраждального).

Похований на головному подвір'ї Соловецького монастиря перед Преображенським собором. Могила не збереглася, але на паперті Спасо-Преображенського собору Соловецького монастиря досі збережено могильну плиту.

Отаман мав зимівник на території Криворіжжя. За його наказом у 1775 р. тут було збудовано поштову станцію Кривий Ріг.

Після декомунізації, на честь Петра Івановича Калнишевського у Кривому Розі названа вулиця довжиною в 1200 метрів, закладена на початку XX століття.

Відтепер у нашому місті з'явиться й пам'ятник легендарному державному, політичному і військовому діячу.

Автором пам'ятника є відомий криворізький скульптор Володимир Токар.

 
Названа на честь Петра Івановича ... життя.