У Криворізькому районі можна отримати ВІЛ-послуги через механізм соціального замовлення

     У Кривому Розі та Криворізькому районі з березня 2016 року БО «БТ «Мережа» за підтримки проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» реалізовується пілотний проект «Сталість ВІЛ-послуг».

Кривий Ріг займає перше місце серед міст України за кількістю ВІЛ-інфікованих. Показник поширеності ВІЛ-інфекції майже в 2 рази перевищує статистику по Дніпропетровській області  і в 5 разів – по Україні. На  1 жовтня 2017 р. у нашому місті з початку епідемії зареєстровано 25 867 осіб, у яких виявлено антитіла до ВІЛ. У Криворізькому районі – 1 460 осіб. Тоді як на  диспансерному обліку з ВІЛ-інфекції перебуває усього 10 204 особи (м. Кривий Ріг ) та 478 осіб (Криворізький район), з них у стадії СНІДу – 2 184 та 199 відповідно. Препарати антиретровірусної терапії (АРТ) у Кривому Розі отримують 5 092 особи, у Криворізькому районі  – 318.  

Основна мета виявлення людей з ВІЛ полягає в тому, щоб дати їм можливість отримати своєчасне лікування. Тому дуже важливо встановити безпосередній зв’язок між пацієнтом, який пройшов тест на ВІЛ й отримав позитивний результат, і доведенням його до диспансерного обліку та взяття на АРТ, тобто соціальний супровід людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ).

Таку послугу запровадила криворізька команда проекту «Сталість ВІЛ-послуг». Це стало можливим, коли Управління соціального захисту населення Криворізької райдержадміністрації впровадило механізм соціального замовлення у Криворізькому районі. Завдяки проведенню адвокаційних заходів (проведення робочих зустрічей з представниками органів районної влади), вперше рішенням Криворізької райради прийнята районна комплексна програма «Здоров’я нації» на 2017 рік. У Програмі виділено 10 тис. грн для забезпечення «Третинної Соціальної профілактики ЛЖВ (формування мотивації щодо своєчасного та регулярного відвідування медичних закладів для здійснення диспансерного спостереження отримувачами послуг)».             

Наразі уже проведена процедура закупівлі послуги соціального супроводу через систему «ПРОЗОРО». БО «БТ «Мережа» Кривий Ріг» отримала право на надання цих послуг. Вартість однієї такої послуги становить 500 грн. на одну особу, що дає змогу забезпечити соціальним супроводом 20 ВІЛ-позитивних осіб.

Це дасть змогу проводити консультації/бесіди з отримувачем послуги з диспансерного спостереження, формування/підтримки прихильності до АРТ та регулярного диспансерного обстеження, допомагати в оформленні документів, перенаправляти до інших надавачів соціальних та медичних послуг для отримання інших спеціалізованих послуг.

У зв’язку з проведенням оцінки потреб населення району в соціальних послугах на 2018 рік, керівництво району та управління соціального захисту населення розглядають можливість розширення соціальних послуг та виділення коштів  на соціальний супровід ЛЖВ до 40 тис грн., які будуть виділені району через механізм соціального замовлення.