Учасниці Євробачення оголосили про збір донатів на зруйновану у Криворізькому районі школу

СПЕЦРЕПОРТАЖ
11.05.24 - 9:09

Зіркова допомога для села у Криворізькому районі. Українські співачки, учасниці Євробачення Альона Альона та Джері Хейл, оголосили про збір донатів на відбудову зруйнованої школи в Криворізькому районі. Кошти спрямують на ремонт обстріляної росіянами гімназії у Великій Костромці.

У перший рік війни цей навчальний заклад пережив декілька ворожих атак. Фатальною стала третя. Російська ракета прилетіла до місцевого спортивного залу. Від нього залишилася лише купа каміння.

 

Поряд з руїнами спортзалу - візуально ціліший корпус гімназії. Втім, перше враження оманливе - навчатися тут неможливо.

 

«Зараз ми з вами і з дітками зайшли із запасного виходу до нашої їдальні. Це найкраще, що в нас збереглося. І вікна, і стеля, яка ще тримається на місці. А далі варвари-рашисти залишили зовсім другий, негативний слід», - розповідає завідуюча Великокостромською гімназією-філією Зеленодольського ліцею №2 Ольга Дашко.

 

Тетяна Богомолова пережила страшну ніч у підвалі. Вранці чимдуж помчала до школи, у якій працює 38 років.

 

«Просто двері я відкрила і все – провалля. Біля тієї стіні стояли шафи. Парти - в три ряди. Дошка висіла тут. Все було сучасне: дошка, нові парти… Дітки всього 2 місяці за ними посиділи. Такий був ремонт, що…», - жінка стискає руки.

 

У ту страшну ніч Тетяна з чоловіком сиділи у підвалі поруч зі школою. На той час він став для подружжя другою домівкою. В ньому вчителька і дітей навчала онлайн.  

 

«Ми чули той страшний вибух, але й думки не мали, що у школу. Коли вранці директорка запросила винести вцілілі речі, не повірили… У моєму класі залишилися лише вхідні двері і батарея … Класу просто немає», - з розпачем озирається жінка.

 

Руйнування школи фатальні, - каже староста  Великокостромського старостинського округу Зеленодольської територіальної громади Ольга Шайтанова.

 

«Зруйновані покрівля, дах, балки. Вибиті всі вікна, зруйновано системи опалення, водопостачання, підлогу, стіни, несучи конструкції. Вчити дітей у цій школі не можна», - пояснює староста.

 

Стас, Микита та Ілля наввипередки розповідають, як жахнулись, коли побачили школу зруйнованою. Перше, що спало на думку: «Де ж будемо вчитися після війни?»

 

«Після уроків завжди бігли до спортзалу. Класний він був, великий. А поцілили росіяни  в школу тому, що хочуть, аби ми неграмотні були», - говорять хлопчики.

 

За два кілометри від школи - удинок дев‘ятикласника Андрія. Як все навкруги струсонуло, пам‘ятає добре.

 

«Ракета прилетіла у спортзал і перехід до майстерні. У що ми тільки в спортзалі не грали, - зітхає хлопець. - Волейбол, футбол.  За Євробаченням стежу, сподіваюся, що наші виграють і зберуть на відбудову школи».

 

Про те, що сталося, старшокласниця Надія Дашко дізналася від подруги. І залилася над надісланим відео гіркими сльозами.

 

«Тут стільки спогадів усіляких. З ранку й до вечора ми були в школі, бігали, веселилися. А які конкурси влаштовували в актовому залі… Дуже важко усвідомлювати, що цього вже немає», - каже дівчинка.

 

«В ніч на 11 жовтня ми прокинулись всі. Один дзвінок і кажуть: «Школи немає», - згадує дев‘ятикласниця Валерія Фартушна. – Швидко приїхали…. Одні руїни, а над ними дим... Заходимо в класи, яких немає. Початковий, в якому я вчилася, половину немов обрізало… Виношу парти, а серце вибивається… Навколо руїни…  Дуже  боляче було», - не стримує емоцій дев‘ятикласниця.

 

Мрії місцевих про відновлення навчального закладу отримали вельми несподівану перспективу здійснитися. Допомогти може... музика. Українські співачки, учасниці Євробачення alyona alyona і Jerry Heil, присвятили свою пісню жінкам Криворіжжя і відкрили збір на відбудову гімназії.

 

«Коли дізналася, що школу таки відбудують, наче ключик золотий отримала. Я стрибала від щастя. Дуже сподіваюся, що необхідну суму все-таки зберуть, і в цій школі навчатимуться вже інші діти, яких також будуть виховувати наші вчителі», - сподівається Надійка Дашко.

 

Тож жителі Великої Костромки, які й до того збиралися вболівати за українок на Євробаченні, робитимуть це ще палкіше. Мрії мають здійснюватися...

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: