Україна святкує сто років від Дня Соборності

СВЯТО
22.01.19 - 9:35

22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві було проголошено Акт возз'єднання (злуки) Української народної республіки і Західноукраїнської народної республіки.

Об'єднання українських земель стало реальним після розпаду Австро-Угорщини у жовтні 1918-го. Українці у Львові проголошують створення власної держави. Вже тоді частина галицьких політиків прямо вимагає об'єднання з УНР.

 

Попередній договір про об'єднання підписали 1 грудня 1919-го у Фастові. 

 

"Ми хочемо об'єднати всю Україну. Але кажемо вам одверто: не підемо під ваш диктат. Боюся, панове, що у вас ще покутує дух царського централізму, - заявляє на перемовинах з представниками Директорії у Києві 20 січня 1919-го держсекретар закордонних справ Західноукраїнської Народної Республіки Лонгин Цегельський. - Ми є державою й маємо свою армію. Хочете по-доброму федеруватися, то ми готові. А хочете нас забрати за принципом "па сєму бить" - попробуйте! Тому замість марнувати час на беззмістовну балаканину та партійні міжусобиці, давайте закінчимо щасливо те, що почали так гарно у Хвастові", - йшлося у тексті документу.

 

21 січня 1990 року українці створили найперший «живий ланцюг». У дійстві взяли участь 450 тисяч осіб. Вони символічно зв’язали Івано-Франківськ, Львів і Київ. Традиція прижилася і щороку повторюється в багатьох містах України.

 

Офіційним святом День Соборності став після указу президента Леоніда Кучми від 21 січня 1999 року.

Сьогодні традиційно на мосту ім. Патона у столиці відбудеться акція «Живий ланцюг соборності». Потім – урочисте покладання першими особами держави квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському. Завершиться все святковим концертом.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: