Українці, які шанують наші прадавні традиції, святкують із дідухом

КУЛЬТУРА
07.12.23 - 9:53

Чимало українців, які шанують повернення прадавніх українських традицій, на Новий рік надають перевагу не ялинці, а дідуху.

Дідух (або дідо, дідочок, сніп-рай, коляда, колідник) - це останній обжинковий сніп. Овес, жито, пшениця, льон - його основні складові. Солом'яний оберіг символізує дух наших предків, дідів, збереження традицій і пам'яті родини. Це символ доброго врожаю, миру й злагоди, достатку в домі.

 

Традиція ставити в оселі на покуті дідуха походить із дуже давніх часів. У дохристиянських віруваннях він був утіленням бога Коляди. Ароматний сніп перебував у хаті протягом тижня (подекуди навіть до Водохреща). Його встановлення в оселі привносило святковий настрій і затишок. У народі казали «Дідух до хати – біда з хати».

 

У наш час сніп часто замінює стилізований "букет" із колосків, сухих трав та квітів безсмертників. Щороку дедалі більше українців відновлює традицію ставити на Різдво саме дідуха, а не ялинку.

 

У Кривому Розі такі дідухи створюють народні майстрині, які зберігають автентику нашого давнього роду. Своє, українське, - це сакрально, модно й оригінально.

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: