"Український мовний закон недостатньо захищає права нацменшин", - Венеційська комісія

ДУМКА
07.12.19 - 9:32

Комісія Ради Європи «За демократію через право», відома також як Венеційська комісія, дійшла висновку, що Україна не спромоглася досягти належного балансу між сприянням українській мові та захистом мовних прав національних менших.

Про це йдеться в пресрелізі Ради Європи за підсумками розгляду Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». - Громадське.

 

Експерти комісії зазначають, що питання мовної політики в Україні нині є «надзвичайно складним, делікатним і надмірно політизованим», зокрема через російську агресію на сході України і в Криму. У зв’язку з цим Комісія вітає положення «мовного закону», які забезпечують обов’язкове вивчення кожним громадянином України мови шляхом освіти, безкоштовних курсів та через сприяння україномовним культурним продуктам.

 

Він також передбачає гарантії вивчення національними меншинами своєї рідної мови, що має бути визначене в окремому законі. Утім експерти Венеційської комісії зауважують, що Закон «Про національні меншини» в Україні ще не розроблений, хоча це слід було зробити одночасно з ухваленням «мовного закону».

Відповідно, Комісія закликає українську владу якнайшвидше розробити необхідний закон «у співпраці з усіма зацікавленими сторонами», а доти — тимчасово призупинити дію положень «мовного закону», які стосуються національних меншин. Крім того, вона рекомендує виключити із закону про мову дискримінаційні, на її думку, положення щодо мов, які не є мовами корінних народів України чи офіційними мовами країн-членів ЄС.

«Приміром, перехідний період впровадження розкритикованого Закону «Про освіту» було продовжено з 1 вересня 2020 року по 1 вересня 2023 року, але лише для учнів, чиєю рідною мовою є мова країн-членів ЄС, а не для учнів з іншими рідними мовами, як-от російською», — зауважують у Венеційській комісії.

Венеційська комісія також порадила Україні скасувати положення закону про мову, які:

  • визначають дію механізму подання скарг і накладання санкцій відповідно до закону про мову — принаймні «обмеживши його суто публічною сферою і лише в крайніх випадках» і відклавши його дію до ухвалення закону про національні меншини й змін до «мовного закону»;
  • встановлюють відповідальність за навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах;
  • зобов’язують видавців друкувати примірник періодичного видання українською в день його видання однією з мов меншин.

А також — переглянути положення, які:

  • встановлюють розмір квот теле- і радіомовлення українською;
  • обмежують використання мови меншин в особистому спілкуванні в публічних місцях;
  • обмежують роздачу передвиборчих матеріалів мовами національних меншин;
  • не передбачають можливість звернення до органів державної влади іншою мовою, окрім української, в крайніх випадках (наприклад, до поліції, пожежних чи рятувальників);
  • вимагають вказувати українською всі географічні назви й топоніми.

Повний текст рішення Венеційської комісії очікується в понеділок, 9 грудня, на її офіційному вебсайті.

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»