Усі дороги ведуть до ковідного фонду. Як слуги витрачають кошти, зібрані для боротьби з Covid-19?

ВАЖЛИВО
28.10.20 - 11:43

На думку Зе-команди, найефективніший засіб проти коронавірусу - будувати і ремонтувати дороги. Як стало відомо, на це пішло 35 мільярдів гривень або більше 55% від загального обсягу коштів Фонду боротьби з Covid-19.

Нагадаємо, у квітні, коли стало зрозуміло, що для подолання коронавірусу та його наслідків знадобиться чимало грошей, Кабмін ініціював створення спеціального фонду. Щоб наповнити його грошима, довелося забрати їх із інших галузей. Найбільше «порізали» фінансування освітніх, культурних та спортивних проєктів. Частину грошей взяли з фонду регіонального розвитку, фонду енергоефективності, Верховного та Конституційного судів тощо. В результаті, був створений спеціальний фонд із 65 мільярдів гривень.

 

Наскільки ефективно витрачають гроші з «ковідного» фонду? 

 

За пів року існування спеціального фонду на закупівлю апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ) не пішло жодної гривні. За інформацією голови Рахункової палати Валерія Пацкана, щодо закупівлі обладнання відбуваються тендери на 1,5 млрд грн, але результатів наразі немає. Деякі тендери довелося проводити заново.

 

Так само нуль гривень витрачено на обладнання для приймальних відділень опорних лікарень. Проте на їх ремонт вже використані усі виділені кошти - 1,68 млрд грн.

Загалом, на забезпечення лабораторій МОЗ та закупівлю засобів захисту витратили трохи менше 585 млн грн - це п'ята частина від запланованих до кінця року витрат. Із них майже 6 млн грн - це витрати від початку жовтня.

 

Усі дороги ведуть "у ковідний фонд"

 

Найбільша частка цих коштів - 35 мільярдів - пішла на ремонт та будівництво доріг, які "слуги" вважають "заходами на запобігання спалахів Covid-19".

 

Близько третини коштів коронавірусного фонду - 8,392 млрд грн - пішли на соціальну підтримку. При цьому більша частина - 6,676 млрд грн - на виплати з безробіття, а на лікарняні - 1,716 млрд грн.

 

Що це за доплати? За даними Міністерства фінансів України, на початок жовтня, 2,444 млрд грн отримали військовослужбовці НГУ, ДПСУ та поліцейські. Усього 0,901 млрд грн отримали медичні працівники.

 

Силовики VS медики

Із доплат бюджетникам, які працюють над "ліквідацією Covid-19", медикам виділили 901,2 млн грн доплат і надбавок. Прикметно, що поліцейські, Нацгвардія та ДПСУ отримали у 2,5 раза більше - 2,444 млрд грн на доплати. Тобто правоохоронці отримали вже понад 96% від коштів фонду, призначених на доплати для них.

При цьому доплати медпрацівникам у закладах охорони здоров'я МВС профінансовані лише на три чверті (74,4%), тоді як у решті медзакладів - лише на 15%.

 

Крім МВС, свої "ліміти" вже практично використали і в Мінсоцполітики - понад 95% виділених котів вже витрачено на допомогу з безробіття, на допомогу дітям фізосіб-підприємців вже витрачено майже 88% виділених коштів, лікарняні "закриті" на 63%.

 

48 мільйонів Уряд планує направити (і 4,8 мільйона вже направлено) Фонду держмайна на підготовку об'єктів, що перебувають у держвласності, до приватизації. Щоправда, як саме приватизація допоможе в боротьбі з коронавірусом, поки не зовсім зрозуміло.

 

Урядовці стали частіше наголошувати на тому, що саме будівництво доріг дозволяє підтримувати українську економіку під час коронакризи. Мовляв, крім того, що до лікарень тепер легше під'їхати, будівництво стимулює попит на матеріали та працю і дозволяє боротися із безробіттям.

 

Джерела - Міністерство фінансів України, ВВС.Україна, Радіо Свобода.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: