Вибори президента України 2019: цифри, дати, кандидати

ВАЖЛИВО
03.01.19 - 13:49

"Українська правда" підготувала докладний матеріал про деталі майбутньої президентської кампанії 2019 року.

"Україна обиратиме президента 31 березня 2019 року.

Чому саме ця дата? Вибори президента України відбуваються в останню неділю березня п’ятого року повноважень глави держави. Таким чином, цього разу голосування повинно відбутися саме 31 березня 2019 року.

 

30 грудня 2018 року Центральна виборча комісія оголосила про початок передвиборчої кампанії, яка триватиме 90 днів. До 4 лютого 2019 року ЦВК прийматиме документи від кандидатів у президенти, а наступні п’ять днів – до 9 лютого 2019 року – відбуватиметься реєстрація кандидатів. Після цього оголосять остаточний та офіційний список претендентів на посаду глави держави.

 

Чи буде другий тур, і чому його взагалі призначають? Другий тур призначають у тому випадку, якщо жоден з кандидатів не набере абсолютної більшості голосів (50% + один голос) після першого етапу голосування. Поки що серед лідерів президентських перегонів немає явного фаворита, який зможе набрати більше половини голосів. У такому випадку другий тур відбудеться 21 квітня 2019 року. За часи незалежності України лише Леонід Кравчук у 1991 році та Петро Порошенко в 2014 році перемогли в першому турі.

 

Чи можна зняти свою кандидатуру з виборів? Так, але не пізніше, ніж за 23 дні до виборів, звернувшись до ЦВК. На найближчих виборах це буде 8 березня 2019 року.

 

Що потрібно для того, аби висунути свою кандидатуру на вибори президента України? Кандидат має бути громадянином України, який досяг 35-річного віку, володіти державною мовою і проживати в Україні протягом десяти останніх років до дня виборів.

Піти на вибори можна або через висування політичною партією, або шляхом самовисування. Також потенційний президент України повинен надати декларацію про доходи за рік, що передує року початку виборів. Документ перевірить Національне агентство з питань запобігання корупції і згодом оприлюднить результати перевірки.

 

Кандидати вносять гроші в ЦВК. Яку саме суму і яка подальша доля цих коштів? Так, у ЦВК потрібно внести грошову заставу в розмірі 2,5 млн гривень. Грошова застава повертається суб’єкту її внесення, тобто партії чи кандидату на посаду президента, у двох випадках: або в разі перемоги на виборах, або в разі виходу до другого туру. Всім іншим учасникам виборів гроші не повертаються, вони йдуть до Державного бюджету.

 

Скільки кандидатів буде на президентських виборах у 2019 році? Поки офіційно висунувся в президенти лише екс-міністр екології та природних ресурсів Ігор Шевченко.

Раніше про свої президентські амбіції вже заявили:

 1. Олександр Онищенко
 2. Олександр Вілкул 
 3. Роман Безсмертний
 4. Юлія Тимошенко
 5. Валентин Наливайченко
 6. Юрій Дерев’янко
 7. Інна Богословська
 8. Роман Насіров
 9. Сергій Тарута
 10. Анатолій Гриценко
 11. Мішель Терещенко
 12. Андрій Садовий
 13. Руслан Кошулинський
 14. Дмитро Добродомов
 15. Ілля Кива
 16. Олександр Шевченко
 17. Ольга Богомолець
 18. Олександр Мороз
 19. Надія Савченко
 20. Володимир Зеленський

 

Судячи з новин, цього разу кандидатів буде багато - рахунок іде на десятки політиків. Частина кандидатів – це представники конкретних партій, які заздалегідь мобілізують електорат перед парламентськими виборами 27 жовтня 2019 року.

Інша частина – це технічні кандидати. Їх використовують потенційні лідери передвиборчих перегонів задля боротьби зі своїми найближчими опонентами.

 

Агітувати "проти" не заборонено? "Передвиборча агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати або не голосувати за певного кандидата на пост президента України. Передвиборча агітація може здійснюватися в будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України", – говорить стаття 58 закону "Про вибори Президента України". Тобто кандидатам у президенти можна агітувати проти інших учасників виборів. 

 

Що треба знати, щоб проголосувати, і які документи брати на дільницю?

Якщо вам 31 березня 2019 року буде як мінімум 18 років, то сміливо йдіть на виборчу дільницю за місцем реєстрації. Не забудьте взяти один із документів, що підтверджує громадянство України:

 • паспорт
 • закордонний паспорт
 • тимчасове посвідчення громадянина України
 • дипломатичний паспорт
 • службовий паспорт
 • посвідчення особи моряка
 • посвідчення члена екіпажу
 • посвідчення особи на повернення в Україну.

Перед виборами органи держреєстру складуть списки виборців. У них потрапляють усі повнолітні громадяни України, які мають право голосу. Взяти участь у виборах можна маючи спеціальне запрошення. Воно прийде на вашу адресу за місцем реєстрації не пізніше ніж за п’ять днів до дня виборів. У запрошенні будуть зазначені час і місце проведення голосування.

 

А як бути переселенцям із Донбасу та Криму? Для них у вересні 2018 року ЦВК спростила процедуру голосування. Тепер переселенці, виборча адреса яких міститься в ОРДЛО чи окупованому Криму, можуть голосувати без документів, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їхнього голосування. Їм достатньо взяти паспорт і з ним піти у відділ ведення держреєстру виборців за місцем проживання. Там треба написати заяву з проханням тимчасово змінити місце голосування".

Інавгурація новообраного президента має відбутись до 3 червня 2019 року.

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: