Як виникає бажання «приперчити» мову і навіщо українцям матюки? Відповідають криворізькі експерти

ЦІКАВО
12.07.19 - 12:23 503

До Верховної Ради внесли проект закону про протидію лихослів’ю, або ж, як уже охрестили законопроект, «дематюкацію» мови. На думку його ініціаторки Ольги Богомолець, ухвалення цього закону захистить культуру мовлення від осоружних слів.

Лихословити законопроект забороняє не всім українцям. Під дематюкацію потрапляють тільки ЗМІ. Якщо з телеекрану пролунає перчене слівце, то винуватець має сплатити штраф від 40-ка до 75-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Або ж близько 60-ти годин гарувати на громадських роботах, чи 1-2 місяці – на виправних.

 

Науковців-філологів такий закон не дивує. Вони зауважують, це – вже «пройдений матеріал».

 

«У Кодексі «Про адміністративні правопорушення» є стаття 173 і там передбачено покарання за вживання нецензурної лексики в публічних місцях. Це прирівнюють до дрібного хуліганства, і оцінюють як дрібне хуліганство», – зазначила кандидат філологічних наук Любов Семененко.

 

За однією з теорій, матюки прийшли до нас від татаро-монголів, які тримали під контролем землі сучасної Росії близько трьох століть. Прихильники цієї теорії запевняють, що у татаро-монголів лайка була славослів’ям, зверненням до поганських богів.

 

«Обсценна лексика – те, що ми вважаємо матюками, нецензурною лайкою, – не українська. Це найвищою мірою російське. Це означало тільки те, що українська культура не несла в собі елементів нижче пояса», – пояснила Любов Семененко.

 

Взамін російської брутальної лайки, пані Богомолець пропонує українцям лаятись по-українськи. Якщо росіяни за основу лайливих конструкцій беруть статеві стосунки, то українці вдаються до слів на означення п’ятої точки, а також «того, кого проти ночі не згадують».

 

В українській такими словами можуть бути: «дідько», побажання «най тебе шляк трафив», посилання «іди до біса». Вважали, що сказавши «йди до біса», можна його прикликати до себе. Тому таких слів намагалися уникати у публічних місцях.

 

У науковому колі стверджують – психологічна розрядка при вживанні лайки таки спостерігається.

 

«Ненормативна лексика приблизно до 4-х разів підвищує поріг чутливості. Тому, коли людина лається, якщо б’є по пальцях молотком, їй стає легше. Це науковий факт», – зауважив кандидат психологічних наук Євген Гергель.

 

Є і така думка – ефект міцного слівця підвищує рівень сприйняття інформації. Але разом з тим дає підстави для маніпулювання.

 

Коли людина вдається до ненормативної лексики, то її адресат сприймає цю інформацію швидше. У неї виникає певний шок. А в такому стані людина більш вразлива і схильна піддаватися маніпуляції.

 

Психологи стверджують, ненормативна лексика – результат виховання і самовиховання. Людину, яка не прагне сама відучитися від «перченого мовлення», жоден закон не зупинить.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: