З днем народження, легендо! Сьогодні святкує свій 89-й день народження українська поетеса Ліна Костенко

ГОРДІСТЬ
19.03.19 - 9:04

Сьогодні святкує свій 89-й день народження легендарна поетеса, прозаїк і громадська діячка України Ліна Костенко. Вона народилася 19 березня 1930 року. 

Ліна Василівна Костенко - беззаперечний моральний авторитет для багатьох українців, адже за свій вік не заплямувала себе компромісами з жодною владою.

У радянські часи брала активну участь у дисидентському русі, за що була надовго виключена з літературного процесу.

Вона є автором понад 15-ти поетичних збірок («Вітрила», «Мандрівки серця», «Над берегами вічної ріки», «Сад нетанучих скульптур», «Річка Геракліта»), роману «Записки українського самашедшого». За історичний роман у віршах «Маруся Чурай» була удостоєна Державної премії ім. Т.Г. Шевченка.
 

У неї завжди вистачало сміливості дивитися правді в очі й казати категоричне «ні» підлості, брехні, зраді. Її поезія - це позиція, вчинок. - Главком.

Костенко підписувала в 1965 році лист-протест проти арештів української інтелігенції. У 1966 році під час львівського судилища над братами Горинями кинула їм квіти.

Згодом написала лист на захист В’ячеслава Чорновола у відповідь на наклеп на нього в газеті «Літературна Україна». Костенко робила безліч інших учинків, які засвідчували її активну громадянську позицію та патріотизм.

Поетеса майже десять років писала «в шухляду», розплачуючись за власну принциповість. Тодішня влада, зрозумівши, що її «не приручити», позбавила права друкувати власні твори, що для поета – майже смерть. Але вона вистояла.

Мовчання Ліни Василівни є надзвичайно промовистим. У час, коли простір, ефір неймовірно засмічений порожньою балаканиною, вона воліє мовчати. Жодні спокуси викликати в неї відповідну реакцію з приводу чогось, чи когось – даремні. І це горде мовчання теж є позицією.

Як відомо, в 2005 році Ліна Костенко відмовилася від звання Героя України.

Письменниця у 2015 році також приєдналася до гуманітарної акції «Другий фронт АТО». Ліна Костенко передала на фронт кілька збірок своїх поезій із побажаннями та словами підтримки. 

Входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України

 

На жаль, заплановані кілька років тому зустрічі письменниці з читачами Кривого Рогу були відкладені на невизначений термін через стан здоров'я поетеси.

 

У липні 2018 року Костенко підтримала відкритий лист українських діячів культури до ув'язненого у Росії українського режисера Олега Сенцова.

 

Доборолися! Добалакались!
Досварилися, аж гримить!
Україно, чи ти була колись
незалежною хоч на мить:

від кайданів, що волю сковують,
від копит, що у душу б'ють,
від чужих, що тебе скуповують,
і своїх, що тебе продають?!

Популяція! Нація! Маси!
І сьогодні, і вчора, й колись
українського пекла гримаси
упеклися мені. Упеклись!

Весь цей розбрат, і рейвах, і ремство,
і віки без голів'я вогонь, -
хай він спалить усе це нікчемство,
українського пекла вогонь!
 

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: