«Закон про мобілізацію» - в деталях від криворізького адвоката Антона Губаря

ЕКСКЛЮЗИВНО
15.05.24 - 13:06

18 травня набуває чинності «Закон про мобілізацію». Про ключові зміни в Законі у студії телеканалу "Рудана" розповів адвокат Антон Губар.

Хто має право вручати повістку?

Вручати повістку мають право працівники ТЦК, адміністрація, керівники підприємств, де працюють військовозобов’язані. При врученні ви маєте право вимагати у працівника ТЦК та СП його службове посвідчення. Чітко будуть визначені зобов’язання органів місцевого самоврядування, виконкомів, керівництва підприємств будь-якої форми власності щодо порядку вручення повісток.

 

Поліціянти не мають права вручати повістки, але з 18 травня вони матимуть законний доступ до реєстру військовозобов’язаних «Оберіг», де зможуть перевіряти дані. Поліція отримає право на адміністративне затримання, але за умови, якщо військовозобов’язаний не отримує повістку за місцем свого проживання та перебування, і на вимогу ТЦК, яке направляється до поліцейських відділків.

 

Коли повістку вважають врученою?

Повістку вважають врученою, коли військовозобов’язаний особисто її отримав: або розписався про її отримання, або ж, приміром, є відеозапис моменту вручення повістки.

 

Відповідальність за порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію

 

За порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію передбачений адмінштраф від 17 до 25 тисяч гривень. Накладатимуть штрафи навіть без складання протоколів. З 18 травня це буде можливим навіть без присутності військовозобов’язаного (заочно).

Якщо пройшов ВЛК, отримав бойову повістку і не з’явився на пункт збору, передбачена кримінальна відповідальність. Якщо суд доведе вину, можуть покарати позбавленням волі від 3 до 5 років.  

 

Якщо військовозобов'язаний не сплатить шраф за порушення, до державного виконавця подають відповідний документ і відкривають примусове стягнення. Зокрема, є можливість накладення арешту на майно боржника. Щодо реалізації майна боржника: якщо це житло, то це можливо лише у разі, якщо сума боргу становить більше 160 тисяч гривень. А таких великих штрафів поки немає, тож втрати нерухомості не буде.

 

Електронний кабінет військовозобов’язаного

В електронний кабінет військовозобов’язаного вноситимуть всі обов'язкові дані, необхідні для оновлення (домашня адреса, освіта, статус, який дає право на відстрочку). Але підключення до електронного кабінету військовозобов'язаного здійснюється винятково за його добровільною згодою. У примусовому порядку законодавством таке не передбачено. Електронний кабінет планують запустити в тестовому режимі. Направлення повісток через цей кабінет не передбачене. 

 

Чи можна оскаржити рішення ВЛК?

Можна звернутись до вищих - регіональних ВЛК, але таку скаргу можуть розглядати 2-3 місяці, а тим часом рішення ВЛК при місцевому ТЦК залишається цілком законним. Також можна оскаржити його в судовому порядку, але є нюанс - суди не можуть перегладати рішення ВЛК з точки зору медичних критеріїв, а лише з процесуальних (грубих порушень).

 

Зараз у Кривому Розі - невелика кількість справ щодо ухилення від мобілізації. Але далі їх стає більше, вони перебувають на особливому контролі. Раніше до порушників застосовували умовні терміни покарання. Останнім часом суди вже дають реальні строки – від 3 до 5 років, і це реальне покарання. Щодо адміністративних покарань – дуже багато штрафів, накладених за неоновлення даних (від 1700 до 5400 гривень).

 

Детальніше про зміни в законі - у програмі "10 хвилин" на ТРК Рудана. Дивіться нижче.

 

 

 

 

 

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: