Завдяки реформі пенсії зростатимуть швидше – уряд

      Пенсійна реформа уряду стартувала. До 25 жовтня понад 9 млн пенсіонерів мають отримати підвищені пенсії, які надалі автоматично будуть індексуватися залежно від інфляції та зростання заробітної плати, – повідомляє департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України.

     Деякі політики та експерти продовжують залякувати людей погіршенням пенсійного забезпечення, перекручують і спотворюють факти, зазначають у департаменті.

    «Уряд розпочав пенсійну реформу, аби відновити соціальну справедливість для мільйонів пенсіонерів і людей праці. Завдяки реформі вони отримуватимуть гідні пенсії. Тому про жодне погіршення умов нарахування і виплат пенсій не може бути й мови», - йдеться в повідомленні.

     Індексувати пенсії залежно від зростання цін зобов’язує Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».  Але ще в 2014 році відповідна норма цього закону була призупинена «до стабілізації економічної ситуації в країні». Щоб відновити перерахунок пенсій, було внесено відповідні зміни до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

     Але це не вирішило головної проблеми з ресурсами для подальшого підвищення пенсій. Тому, щоб фінансово забезпечити зростання виплат не лише в 2017 році, а й у майбутньому,  уряд запропонував провести пенсійну реформу.

     Чому це було так важливо?

     Цього року дотація з державного бюджету Пенсійному фонду становить 141,3 млрд грн. Це майже половина суми, необхідної для виплати всіх пенсій у державі! Якщо нічого не змінювати, то вже за кілька років Пенсійний фонд з власних надходжень не зможе виплачувати навіть мінімальні пенсії.

     Урядова реформа запропонувала низку кроків, які дозволять поступово зменшувати, а за 7-10 років остаточно ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду. Це дасть нові можливості підвищувати пенсійні виплати і якість життя людей похилого віку. 

     Чому за нових правил індексації пенсій виплати зростатимуть швидше?

     Дійсно, раніше індексація враховувала 100% інфляції. Але, по-перше, пенсії індексувалися лише для пенсіонерів, що не працюють. По-друге, індексація проводилася тільки якщо інфляція (з початку року і на момент перегляду пенсії) перевищувала 3%. Якщо ціни зростали повільніше, то і пенсія не перераховувалася. Зростання зарплат не враховувалося взагалі, що тільки збільшувало розрив між пенсіями і зарплатами. І по-третє, індексації підлягала не вся пенсія, а лише її частка в розмірі прожиткового мінімуму.

    За новими правилами під час індексації буде враховуватися 50% інфляції і 50% росту середньої зарплати в країні за останні три роки. Таким чином мають ліквідувати практику нарощування розриву між розмірами пенсій залежно від року їх призначення. Індексуватиметься вся сума, яку отримує пенсіонер. Відтак, пенсії повинні зростати швидшими темпами. Виплати індексуватимуть усім.  Те, працює пенсіонер чи ні, не впливатиме на проведення індексації.

     Зниження коефіцієнту, за яким обраховується стаж, з 1,35 до 1 не погіршить умови нарахування виплат для тих, хто виходитиме на пенсію з наступного року.

     Підвищувальний коефіцієнт врахування страхового стажу скасовується, натомість зростає база нарахування – середня заробітна плата. Цьогоріч використовується показник  3764,4 грн, у наступному році він становитиме до 5266,76 грн і в подальшому зростатиме.

     «Запровадження коефіцієнта 1,35 свого часу було передвиборчою маніпуляцією, яка дозволила разово підняти пенсії. В подальшому такий коефіцієнт стримував перерахунок пенсій, оскільки потрібні були значні кошти для підняття розміру базової заробітної плати, яка використовується при нарахуванні пенсій. Як наслідок, виплати тих, хто вже вийшов на пенсію, «заморожувалися». Нарахована сума з роками знецінювалася», - пояснюють у департаменті інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України.

     Підвищення пенсій не вплине на розмір «зимової» субсидії, оскільки для розрахунку розміру пільги на цей опалювальний сезон братимуть до уваги доходи громадян за I та II квартали цього року.

     Перерахунок пенсій у жовтні здійснювався за формулою, яка враховує не тільки розмір стажу, а й розмір заробітної плати, який отримувала людина. Тому навіть за однакової кількості трудового стажу розмір підвищення є різним.

     З жовтня також зросла мінімальна пенсія (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність). У зв’язку з цим були перераховані інші виплати, при обчисленні яких враховується показник прожиткового мінімуму.