Здрастуйте, я ваша тітка: в Україні можна успадкувати чужий борг

У вас є родичі про яких ви не знали чи забули? Не хвилюйтесь, банк нагадає. В Україні можна успадкувати не тільки нерухомість, майно та інші блага, а ще й чужий кредит.

3-го липня парламент прийняв Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування. Згідно з цим законом банк може самостійно змінити річну відсоткову ставку. Крім того, родичі померлого боржника тепер беруть на себе його боргові зобов’язання. 

Новий закон, за який на початку липня проголосували більшість народних обранців, в обов’язковому порядку передає у спадок боргові зобов’язання померлого родича.

Політолог Сергій Биков відзначає, що нововведення є антиконституційним, адже ті, хто оформив кредити до його прийняття, також підпадають під дію закону. Крім того, експерт переконаний, така ініціатива робить звичайних громадян ще більш незахищеними.

 «У тому випадку, якщо наприклад ваш померлий родич володів приватним будинком чи квартирою, якою ви користуєтесь, але ви не подавали інформацію про вступ до спадку, про отримання спадку, ви могли використовувати це майно, але не будучи його юридичним власником і банк не міг до вас застосувати будь-яких стягнень. Сьогодні ви зобов’язані отримати цей спадок і вже не має можливості використовувати це майно без вступу до спадщини. Ухвалення цього закону отримає негативний ефект для всього кредитного ринку, для всього банківського сектору, оскільки люди не будуть йти до банківських чи фінансових установ для отримання кредитів. Оскільки цим законом встановлена абсолютно кабальні умови і банки, фінансові установи у більш захищених умовах, ніж боржники», - зазначив політконсультант та голова аналітичного центру «Інполіт» Сергій Биков.

У банках навпаки, запевняють, що закон позитивно вплине як на фінустанови, так і на їхніх клієнтів. Перші отримають захист від недобросовісних платників. Таким чином банкам непотрібно буде закладати у річні відсотки та комісії кредитування свої ризики.

Клієнтам фахівці радять, перш за все, уважно читати договір про кредитування. Це дасть можливість убезпечити себе та захистись від негативних наслідків у правовому полі.

Законопроект ще не набув чинності, адже його має підписати президент. А поки українці мають можливість подумати, чи дійсно потребують коштів у борг, та наскільки надійною є співпраця з фінансово-кредитними установами.