Через великі заборгованості, у Кривому Розі опалювальний сезон - під загрозою зриву, - газовики

ВАЖЛИВО
14.08.20 - 11:33

Через великі заборгованості, які утворилися у газових і теплопостачальних компаній, опалювальний сезон в Дніпропетровській області, зокрема в Кривому Розі і Криворізькому районі, опинився на межі зриву, - "Криворіжгаз".

У 2020 році заборгованість на ринку природного газу досягла критичної позначки. Протягом тривалого часу накопичувалася проблема заборгованості між учасниками ринку. Напередодні початку опалювального періоду, рівень боргів на газовому ринку досяг критичної позначки - 114 млрд. грн. Майже половина цих боргів пов'язана з виробництвом тепла для потреб населення (ТКЕ). Проблеми «тепловиків» довгий час ігнорувалися в частині збитковості діючих тарифів, - кажуть газовики.

 

Технічний директор АТ «Дніпропетровськгаз» Сергій Бачурін розповів, що підприємство здійснює підготовку до опалювального сезону 2020-2021.

 

«Всі виконувані заходи спрямовані на забезпечення безперебійного та безаварійного газопостачання населення та промислових споживачів регіону. Однак, основною проблемою, яка ускладнює реалізацію всіх запланованих робіт в повному обсязі і ставить під можливу загрозу своєчасний початок майбутнього опалювального сезону, є наявність заборгованостей одних компаній перед іншими, як при використанні ресурсів, так і за надані послуги», - говорить фахівець.

 

Сергій Бачурін підкреслив, що, заборгованості в основному складаються з боргів підприємств, які надають споживачам послуги з теплопостачання.

 

«Заборгованість комунальних теплопостачальних підприємств (ТКЕ) Дніпропетровської області перед «Дніпропетровськгазом» разом з нарахуваннями за серпень становить майже 51 млн. грн. Крім цього, підприємства ТКЕ заборгували постачальнику газу НАК «Нафтогаз України». Тривала криза неплатежів населення за опалення, споживання, гарячу воду, а також занижені тарифи, встановлені для підприємств ТКЕ і газорозподільних компаній, за останні 5 років призвели до неспроможності підприємств своєчасно розраховуватися як за поставки газу, так і за його розподіл. Всі ці борги складають реальну загрозу тепловикам залишитися в опалювальний сезон без газу, а споживачам без тепла», - сказав Бачурін.

 

Представники газових і теплогенеруючих компаній виступили із закликом прискорити прийняття законопроєкту №3800-1, який покликаний стабілізувати ситуацію на ринку природного газу.

 

«На сьогодні, ми бачимо два шляхи вирішення питання: або це підвищення тарифів для населення, або ж прийняття Закону про фінансову стабілізацію ринку. Оздоровлення ринку за рахунок різкого підвищення тарифів не є раціональною схемою, так як це сильно вдарить по гаманцях споживачів. Щоб споживачам не довелося платити заборгованості, було б справедливо їх списати, бо це торкнеться не тільки споживачів газу, але і бюджетів місцевих, обласних та інших. Відповідний законопроєкт 3800-1 щодо стабілізації ринку газу вже зареєстрований у Верховній Раді від 17 липня. Він передбачає списання боргів за газ по всьому ланцюжку поставки. Подібне рішення вже реалізовано на ринку електроенергії», - зауважив Сергій Бачурін.

 

Заступник генерального директора з економічних питань АТ «Дніпровська ТЕЦ» Інна Павлюченко зазначила, що законопроєкт потребує внесення низки поправок, особливо в частині закупівлі газу підприємствами, які генерують тепло- і електроенергію: "Ми виробляємо не тільки теплову енергію, яку продаємо теплопостачальним підприємствам, а й електричну. Так ось в законопроєкті нічого не сказано про електричної енергії, якщо до 2017 року ми укладали договори на поставку природного газу на власні потреби, то в законопроєкті це не вказано. Там мова йде про виробництво електричної енергії. Я більш ніж упевнена, що НАК "Нафтогаз" не спише заборгованість, яка утворилася до 2018 року. Також не вказується, чи братиме участь у цьому процесі реструктуризована заборгованість, оскільки у багатьох підприємств заборгованість реструктуризована. Плюс в тарифі ціна газу на виробництво теплової енергії - близько 80%, електричної - 90%".

 

Директор технічний АТ «Дніпрогаз» Юрій Безпрозваній звернувся до обласної влади Дніпропетровщини сприяти прискореній процедурі розгляду законопроєкту №3800-1.

 

«Законопроєкт 3800-1, що забезпечує стабільність на ринку природного газу, передбачає списання заборгованостей по всьому ланцюгу поставок газу. Запропонований механізм стабілізації не є ноу-хау. Я хочу звернутися до обласної влади з проханням ініціювати прискорення розгляду зазначеного законопроєкту та його прийняття з урахуванням поправок і пропозицій, які висувають колеги», - говорить один із керівників газової компанії.

 

Комерційний директор АТ «Криворіжгаз» Катерина Гарькава повідомила, що за два місяці до початку опалювального сезону заборгованість за послуги розподілу природного газу по Кривому Рогу і Криворізькому районі підприємствами ТКЕ складає близько 18 млн. грн.

 

«Найбільша сума заборгованості - по підприємству АТ «Криворізька теплоцентраль». Станом на 1 серпня, вона становить 9 млн. грн. З кінця червня 2020 року оплата від цього підприємства так і не надходить, а з рахунку зі спеціальним режимом використання на рахунок «Криворіжгаз», згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановлених регулятором, зайшло всього 42 тисячі гривень. Цих грошей недостатньо для оплати поточних платежів, не кажучи вже про підвищення попередніх заборгованостей. Вартість послуги розподілу природного газу для підприємства Криворізька теплоцентраль на місяць становить близько 5 млн. грн.», - підкреслила Катерина Гарькава.

 

Унаслідок накопичення боргів за послуги розподілу природного газу підприємство не зможе продовжувати роботу в штатному режимі.

 «Відсутність коштів для здійснення обов'язкових виплат (податки, зарплати) ставить під загрозу безперебійність і безаварійність роботи газорозподільної системи. У разі непогашення заборгованості, ми не зможемо розподіляти природний газ підприємствам ТКЕ і без опалення залишиться половина Кривого Рогу - 212 об'єктів соціальної структури і близько 130 тисяч об'єктів житлового фонду», - пояснила Гарькава.

 

У тому випадку, якщо законопроєкт 3800-1 не буде прийнятий, профільні компанії залишаться без кваліфікованих співробітників, а на об'єктах критичної інфраструктури може бути припинене теплопостачання.

 

«Ми повинні утримувати інфраструктуру, платити зарплати кваліфікованим фахівцям. Єдине рішення - це списання боргів підприємствам теплокомуненерго. Тоді вони зможуть гасити поточні платежі, модернізувати мережі. За відсутності змін, кваліфікований персонал почне шукати вище оплачувану роботу, якість послуг буде знижуватися, борги - рости, а тарифи на газ і тепло - збільшуватися. Ми не зможемо розподілити газ на об'єкти тепломереж і теплоцентралей», - говорить директор технічний АТ «Криворіжгаз» Борис Рибка.

 

Директор КПТМ «Криворіжтепломережа» Сергій Мітін пояснив, чому у підприємства виникли великі борги перед газорозподільною компанією.

 

«У нашого підприємства виникли борги з моменту арешту розрахункового рахунку, і сьогодні ми не в змозі оплачувати послугу розподілу газу. Розрахунок протягом року в літній період трошки б'є по бюджету теплопостачальних організацій. Висловлюю надію на те, що газорозподільні організації зможуть увійти в становище. Основні платежі у всіх тепловиків відбуваються в опалювальний період, і я сподіваюся, до грудня-січня все погасимо. Підприємство буде готове до опалювального сезону», - резюмував директор.

 

Головний інженер АТ «Криворізька теплоцентраль» Максим Кустарев підкреслив, що підприємство - у важкому фінансовому стані, як і всі тепловики України.

 

«У міжопалювальний період ми змушені зробити максимальний акцент на підготовці обладнання до сезону, щоб почати його вчасно. У літній період часу витримати навантаження в 5 млн., яке рівномірно розподілене зараз на весь рік, нам важко. Ми змушені оплачувати борги в бік НАКу і змушені платити нашим місцевим газовикам», - заявив він.

 

Представники компаній підсумували, що для успішного проходження опалювального сезону законопроєкт №3800-1 має бути прийнятий до середини жовтня 2020 року.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: