"Козацький дух в мені живе". Криворіжці вшанували пам'ять отамана Костя Пестушка

ПАМ'ЯТЬ
10.02.19 - 10:51

Учора криворіжці та активісти області вшанували пам'ять Головного отамана Холодного Яру, провідника антибільшовицького повстання 1920 року на Криворіжжі Костя Пестушка (Степового-Блакитного).

Після урочистостей з нагоди 121-ї річниці народження Пестушка, які відбулися у сквері біля історико-краєзнавчого музею, активісти вирушили в село Ганнівка, де отаману встановлений пам’ятник.

З нагоди роковин провідника українського визвольного руху до меморіалу з'їхались представники козацьких організацій області.

Вони вшанували пам'ять славетного земляка - біля пам'ятника пролунали виступи і молитва.

 

Нагадаємо, Головний отаман Холодного Яру, провідник селянського повстанського руху Кость Пестушко (Степовий-Блакитний) народився 10 лютого 1898 року в селі Ганнівка Верхньодніпровського повіту Катеринославської губернії.

 

У травні 1920 року Кость створив та очолив Степову дивізію, яка налічувала від 12 до 18 тисяч бійців. Вів боротьбу з більшовицьким режимом партизанськими методами.

Діяв на Херсонщині, Катеринославщині, в Київській губернії, зокрема на Чигиринщині та в Холодному Яру. Командував Першою Олександрійською повстанською армією. Після того, як дивізія об'єдналась із Холодноярськими збройними силами, Костя Блакитного 24 вересня 1920 року на конференції повстанців у містечку Медведівка обрали Головним отаманом Холодного Яру.

 

Повстанський рух під проводом Степового-Блакитного восени 1920 року охопив усю Херсонщину і частину Катеринославщини. Діяльність Катеринославського повстанського комітету, очолюваного Пестушком, проти більшовиків була досить успішною. Для нейтралізації Костя Блакитного ЧК розробило спецоперацію. 29 квітня ЧК заарештувало понад 50 осіб, причетних до повстанського штабу Пестушка. Загинув легендарний отаман 9 травня 1921 року у Ганнівці в бою з підрозділом криворізьких чекістів. Похований у рідному селі.

 

До річниці народження отамана в Тернівському індустріальному коледжі (вул. Ю. Смирнова, 47) відкрили художню виставку «Борці за незалежну Україну» та пересувну експозицію козацької зброї.. 

До неї увійшли сто картин із серії «Козацький дух в мені живе» з зібрання Віталія Мирончука - голови ГО «Козацьке спадщина».

 

Фото Володимира Стецюка.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: