Міністерство енергетики запропонувало на 44% зменшити ціну на газ для "вразливих" споживачів

КОМЕНТАР
12.01.21 - 11:21

Міністерство енергетики запропонувало з 1 лютого ціну на газ для "вразливих" споживачів зменшити на 44%. Про це заявив у соцмережі "Фейсбук" виконуючий обов'язки міністра енергетики Юрій Вітренко.

"За дорученням Прем'єр-міністра, ми провели моніторинг цін на газ у січні. Основними постачальниками населенню (побутовим споживачам) є регіональні газопостачальні компанї, так звані облгаззбути. Їхня ціна за тисячу кубометрів у січні - від 6 990 до 10 800 грн. Середньозважена - 9 618 грн. У газопостачальної компанії Нафтогазу ціна 7 220 грн. Тобто у облгаззбутів в середньому ціна на 33% вища, але при цьому їхня частка "ринку" - 89%. Погодьтесь, щось із цим "ринком" не так. Наскільки ціна Нафтогазу є "ринковою"? Ми розрахували ціну за умови "досконалої конкуренції" на оптовому ринку. Чому ми вважаємо, що зараз там конкуренція "недосконала"? Тому що на "релевантному" оптовому (не плутати з роздрібним!) ринку, а за тими ж стандартними тестами межами цього ринку є Центральна та Східна Європа, домінує Газпром. І він не продає газ на кордоні РФ-Україна, блокує експорт газу з РФ іншими компаніями, блокує експорт газу з Середньої Азії.

Якби Газпром цього не робив, то з економічної точки зору можна було б очікувати, що ціна на оптовому ринку була на рівні "хаб мінус транспорт" - тобто ціна на ліквідному європейському ринку, куди через Україну йде газ з території РФ, мінус вартість траспортування від кордону РФ-Україна до цього європейського ринку... Нафтогаз має можливості для того, щоб активно боротися проти зловживання Газпромом своїм домінуючим становищем. Нафтогаз може подавати скарги в Європейський антимонопольний орган, він може навіть ініціювати новий міжнародний арбітраж за угодою про організацію транзиту, підписаною наприкінці грудня 2019 року", - пояснює міністр.

 

За словами Вітренка, Міністерство енергетики запропонувало розглянути варіант, коли з 1 лютого ціна буде обмежена ціна на газ для "вразливих" споживачів - на рівні "хаб мінус" з додаванням визначеною граничної націнки постачальників, причому ціна буде зафіксована на рік. Мова йде про рівень ціни 5 356 грн, тобто на 44% менше ніж середньозважена ціна у січні.

 

"Наразі пропозиція Міністерства енергетики - на стадії обговорення. Можуть бути "підводні камені", зокрема юридичні обмеження; важливо врахувати всі ризики, зокрема, ризик маніпуляцій з боку постачальників; нам потрібно спокійно пояснити МФВ, що мова йде про якраз адекватні ринкові заходи, а не про відкат назад; бажано ще й залучити міжнародних партнерів для спільного тиску на Газпром тощо. Крім того, ми готові розглянути альтернативні пропозиції, які б краще і скорішеу вирішували зазначені вище проблеми на ринку. Тобто ми в роботі, і прохання ставитися до цього з розумінням", - резюмував Вітренко.

 

Нагадаємо, українськими містами прокотилася хвиля протестних мітингів та перекриття доріг - громадяни обурені зависокими тарифами на комунальні послуги. 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: