"Протест шахтарів страйком не визнаємо": позиція керівників КЗРК та плани про консервацію шахт

КОМЕНТАР
16.09.20 - 15:06

Триває 14-а доба страйку гірників Кривбасу. У продовження протестних акцій шахтарів КЗРК, керівництво підприємства почало погрожувати страйкарям сухою консервацією шахт.  

Цю думку прокоментував нашим журналістам голова міської організації Незалежної профспілки гірників України Юрій Самойлов.

 

"Сьогодні вранці відбулася нарада при в.о. керівника КЗРК Сергієві Новаку, - каже Самойлов. - Він озвучив плани щодо консервації шахт, але відповідних документів не надав. Треба розуміти, що 4 шахти КЗРК розкидані на території міста. У нас вже є приклад консерації шахти "Первомайська", де триває відкачування води. Якщо дійсно відбудеться консервація шахт, то буде підтоплене селище Горького, можуть статися обвалення, які дійдуть до житлових масивів. Наслідки для мешканців нашого міста можуть бути серйозними. Між тим, нагадаю, що в підземних виробках все ще перебувають гірники, тож як можна законсервувати шахти, в яких є люди? Оскільки робочі перебувають під землею, то ці погрози схожі на фашистські плани. Крім того, на шахтах працюють близько 10 тисяч працівників, 2 тисячі - з аутсорсингових компаній. Усі ці люди залишаться без засобів існування. Тобто триває конфлікт, який не має правових ознак. Наскільки мені відомо, обласною прокуратурою порушена кримінальна справа за ст. 293 (групове порушення громадського порядку або суттєве порушення роботи підприємств), і цю статтю намагаються примінити до шахтарів. У слідчих діях задіяна СБУ,  і мене теж викликають до слідчих. За таким принципом, викликати можна й президента та його батьків, бо вони теж мешканці Кривого Рогу. Навіщо так роздувати конфлікт і робити з цього свою "маленьку Білорусь"? 

 

Тим часом, пресслужба ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» оприлюднила офіційну заяву, в якій не визнає протест шахтарів законним страйком.

 

"Станом на 8-му годину 16 вересня, група гірників шахт «Родіна» (76), «Октябрська» (25), «Гвардійська» (34) та «Тернівська» (49) в кількості 184-х осіб за власним рішенням та в порушення трудового розпорядку залишаються у підземних виробках, - йдеться в заяві. - З початку таких дій (03.09.2020) до тепер вимоги гірників до адміністрації офіційно не надходили, повноважні представники протестувальників для ведення перемовин з адміністрацією підприємства не заявлені. Про деякі, але не конкретизовані, вимоги протестувальників адміністрації стало відомо з усних розмов з окремими працівниками підприємства, представниками профспілок та із засобів масової інформації. Серед вимог: підвищення заробітної плати, звільнення керівництва, повернення пільгового стажу за списками № 1 і № 2 та припинення порушень при атестації.

 

Адміністрація ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» звертає увагу широкої спільноти на той факт, що у відповідності до статті 4 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), вимоги найманих працівників на виробничому рівні формуються і затверджуються загальними зборами (конференцією) найманих працівників або формуються шляхом збору підписів. Згідно зі статтею 6 цього закону, колективний трудовий спір (конфлікт) виникає з моменту, коли уповноважений представницький орган колективу найманих працівників або профспілки одержав від роботодавця повідомлення про повну або часткову відмову у задоволенні колективних вимог...

 

...З огляду на те, що письмові вимоги від трудового колективу до адміністрації підприємства не надходили й, відповідно, відмов щодо виконання будь-яких письмових вимог трудового колективу адміністрація не заявляла, а також згідно з наведеними вище нормами закону, дії протестувальників не підпадають під визначення страйку та страйком не є.

 

Крім того, законом прямо забороняється проведення страйку за умов, якщо припинення працівниками роботи створює загрозу життю і здоров’ю людей, довкіллю або перешкоджає запобіганню стихійному лиху, аваріям, катастрофам. Адміністрація підприємства, співпрацюючи з трудовим колективом, після перемовин з протестувальниками, що тривали з 04.09.2020, задля пошуку компромісу і з метою якнайшвидшого відновлення роботи підприємства із власної ініціативи прийняла та оприлюднила 10.09.2020 «Меморандум про порозуміння та виконання зустрічних вимог між адміністрацією та працівниками ПАТ «Кривбасзалізрудком». Було видано наказ №3850 від 10.09.2020 «Про підвищення тарифних ставок та посадових окладів з 01.09.2020 року» від 10% до 25%, доповнено список професій працівників, яким підвищуються тарифні ставки та посадові оклади на 25%.

 

Наголошуємо, що подальше перебування протестувальників у підземних виробках без фактичного наміру шляхом конструктивного діалогу з адміністрацією в визначеному законодавством України порядку вирішити конфлікт не тільки наражає на особисту небезпеку працівників підприємства, але також створює наслідки, що будуть тривалий період негативно впливати на роботу, знижувати спроможність підприємства виконувати свої фінансові обов‘язки, зокрема соціальні. Зупинка виробництва вже спричинила звернення європейських споживачів продукції підприємства з приводу недотримання умов укладених контрактів, що є загрозою втрати ринків збуту на користь інших постачальників зі слабкою перспективою їх повернення".

 

Як ми писали, з Кривого Рогу до столиці відправилася делегація гірників та їхніх родин. Оскільки керівництво КЗРК не пристає на вимоги страйкарів, а запропоноване підвищення заробітної плати на 10% людей не влаштовує, акція протесту криворізьких рударів перемістилась під стіни Верховної Ради.

 

З повним текстом заяви адміністрації Кривбасзалізрудкому можна знайомитись тут.

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: