Сьогодні - День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

ПАМ'ЯТЬ
18.05.22 - 9:52

18 травня в Україні відзначають День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цього дня 1944 року сталінський режим розпочав депортацію кримських татар з півострова. 

У травні 1944 року радянська влада звинуватила кримських татар у колабораціонізмі та співпраці з окупаційною владою нацистської Німеччини та силоміць виселила з Криму 200 тисяч громадян. Повернутися додому змогли далеко не всі, і лише через 40 років.

 

Людей вантажили у товарні вагони і везли в спецпоселення до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану, Марійської АРСР та інших регіонів.  Тих, хто чинив опір, розстрілювали на місці. Дорогою від нестачі повітря, їжі та води загинули близько 8 тисяч кримських татар.

 

24-27 червня 1944 року почались також депортації вірмен, болгар та греків. Раніше з Криму було депортовано російських німців та італійців. Разом з кримськими татарами до списків на переселення потрапили турки, цигани й караїми. 

 

Повернутись на батьківщину більшості кримських татар вдалося лише наприкінці 80-х років. Рух за репатріацію став реально можливим тільки після проголошення незалежності України.

 

Та, на жаль, вторинна російська анексія Криму в 2014 році поклали край репатріації та відновили етнічну дискримінацію, так само як і «витравлювання» кримських татар та українців.

 

З російським режимом до Криму повернулися позасудові розправи, обмеження релігії, свободи слова, мітингів і зборів, закриття українських шкіл, арешти за політичними мотивами й висилки за межі півострова.

 

Сьогодні у пам'ять про жертв депортації меморіальні заходи відбудуться не лише в Україні, а й у Канаді, Литві, Польщі, Румунії, США та Туреччині, повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»