Сьогодні – п’ятниця 13-те. Міфи та факти про цю дату

ЦІКАВО
13.08.21 - 11:54

Число 13 та день тижня п'ятниця вважаються невдалим поєднанням. Звідки взявся страх перед цим днем?

Тринадцяте число місяця, яке припадає на п'ятницю, вважається у багатьох культурах нещасливим днем і це є одним з найпоширеніших забобонів. Наукова назва фобії щодо страху п’ятниці 13-го — параскаведекатріафобія.  

 

У деяких інших культурах комбінація числа і дня тижня для невдалих днів інша — у Греції, Румунії та іспаномовних країнах це не п'ятниця, а вівторок 13-го. В Італії, навпаки, нещасний день у п'ятницю 17-го. Хоча «п'ятниця 13-го» в Україні не має культурного підґрунтя, поширення цього забобону через літературу та кіно інших країн також призводить до настороженого ставлення до нього і серед деяких українців.

 

Міфи та факти про п'ятницю 13-те 

 

У США в багатьох готелях немає 13 номера, а в деяких великих містах у висотних будинках взагалі відсутній 13-й поверх. Навіть не шукайте 13 кнопку ліфта!  За 12-м поверхом одразу ж іде 14-й. 

 

Вважається, що забобонний страх перед «п'ятницею, 13» бере початок з дня одночасного арешту всіх лицарів Ордену Тамплієрів, влаштованого за наказом французького короля Філіппа IV Красивого у п`ятницю, 13-го жовтня 1307 року. Звідси й легенда про прокляття тамплієрів. 

 

Нелюбов до «нехорошого» числа «13» спостерігається і в Європі. Наприклад, у знаменитому «чортовому колесі» у Віденському парку атракціонів Пратер немає кабіни під номером «13». 

 

Побоюються іноді «чорної п`ятниці» і депутати Рівненської обласної ради. Кілька років тому портал OGO.ua писав, як із п`ятниці, 13 серпня, перенесли давно заплановану сесію на "більш щасливий" день — четвер, 12.  

 

13 січня 1989 року в усій Великобританії комп`ютери були паралізовані вірусом «Friday the 13th» («П`ятниця, 13-ті»), відомим також як «Jerusalem», який періодично активізується у дні, коли 13-те число припадає на п`ятницю. 

 

У деяких літаках авіакомпанії Lufthansa немає 13-го ряду сидінь, а рейси під номером 13 є надзвичайною рідкістю. 

 

За біблійними переказами, 13 учнів були на Таємній вечері Ісуса Христа, і він був розіп`ятий на хресті у Страсну п`ятницю. 

 

Деякі тлумачі Біблії цілком серйозно стверджують, що Єва зірвала яблуко і згрішила саме у п`ятницю, 13 числа. Ось звідки, мовляв, усі біди людства. 

 

У народі кажуть, що на п'ятницю, 13-го відьми, відьмаки, вампіри, ворожбити, перевертні та інші темні сили  влаштовують свій шабаш. 

 

У Лік-Спрінгсі, штат Індіана, США, досі діє закон: у п'ятницю, 13-го числа, всім чорним котам господарі зобов`язані надягати дзвіночки, випускаючи їх на вулицю. 

 

У скандинавській міфології 13-м у пантеоні був Локі – бог обману. 

 

Боялися (і досі бояться) п`ятниці, 13 і відомі люди. Кажуть, Наполеон Бонапарт у цей день не починав свої походи та інші важливі проєкти. А італійський композитор Россіні відчував такий страх перед нещасливим днем, що навіть помер у п`ятницю, 13 листопада 1868 року. 

 

З п'ятницею 13 також пов'язано одна з найбільш гучних корабельних аварій XX століття — 13 грудня 1907 року один із найбільших на той час кораблів – шхуна «Томас Лаурсон» — зазнала аварії на підводних рифах.

 

А ви вірите у забобони, пов'язані з п'ятницею 13-те?

 

Джерело: vn.20minut.ua. Фото з мережі Інтернет.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: