У Кривому Розі щеплюють трьома видами вакцин: AstraZeneca, Pfizer та CoronaVac. Яку обрати?

АКТУАЛЬНО
22.10.21 - 14:05

У Кривому Розі працюють 30 пунктів щеплення: 23 стаціонарних (в центрах первинної медико-санітарної допомоги) та 7 центрів масової вакцинації (перелік додається).

Як ми писали, у криворізьких пунктах пропонують 3 види вакцин від Covid-19: AstraZeneca, Pfizer та CoronaVac (китайської компанії Sinovac Biotech). 

 

Детальніше про кожен з препаратів - нижче. Яку вакцину обрати, вирішувати вам!

 

AstraZeneca (Vaxzevria, CoviShield та SKBio)
AstraZeneca – це векторна вакцина. Її розробила шведсько-британська компанія AstraZeneca разом з Оксфордським університетом. Препарат, вироблений в ЄС, має торговельну марку Vaxzevria, в Південній Кореї – AstraZeneca-SKBio, в Індії – Covishield.  Він схвалений Всесвітньою організацією охорони здоров’я та, зокрема, ЄС, Канадою, Індією. Діюча речовина  – модифікований аденовірус, або вектор. Він містить специфічний білок коронавірусу. Вектор переносить спеціальну «інструкцію» для створення білків коронавірусу в клітинах. Коли вакцина потрапляє в організм людини, то клітини починають виробляти шип-білок коронавірусу. Імунна система розрізняє антигени й у відповідь виробляє антитіла та Т-клітини. Так вакцина формує імунітет. Технологія векторних вакцин добре вивчена і повністю безпечна. Наприклад, за таким принципом працює вакцина проти лихоманки Ебола. Для повної імунізації потрібно дві дози вакцини, які вводять з інтервалом 4-12 тижнів. Після введення, можуть виникнути типові реакції, які є нормальними і минають за кілька днів. Це почервоніння, біль і набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль, біль у м'язах чи суглобах, збільшені лімфатичні вузли, нудота, втома і безсоння. Найновіші дослідження свідчать, що дві дози AstraZeneca захищають від зараження коронавірусом на 80%. Також препарат удвічі зменшує імовірність інфікувати невакцинованих людей. AstraZeneca захищає від важкого перебігу хвороби і госпіталізації на 92% для штаму «Дельта» і на 86% для штаму «Альфа».

 

CoronaVac/Sinovac Biotech
CoronaVac – це інактивована вакцина, яку розробила китайська біофармацевтична компанія Sinovac Biotech. «Інактивована» означає, що вона містить у своєму складі неактивний, «вбитий» вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Вакцина CoronaVac схвалена ВООЗ і використовується у 40 країнах світу. Серед них  Китай, Туреччина, Аргентина, Бразилія, Мексика, Грузія.
Технології вироблення інактивованих вакцин уже майже 70 років. Вона добре вивчена і довела свою безпечність. Першу вакцину за цією технологією розробили ще 1955 року. Це була вакцина від поліомієліту. Для ефективного захисту від COVID-19 потрібно дві дози CoronaVac з інтервалом у 14-28 днів. Після введення вакцини може виникнути почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль і біль у м'язах чи суглобах, біль у животі чи горлі, нудота, діарея, втома і сонливість, набряки повік чи їхнє почервоніння. Ці симптоми нормальні і швидко минають.
Згідно з науковими дослідженнями, вакцина добре захищає від тяжкого перебігу COVID-19. Для штаму «Дельта» серед людей віком 18-59 років – на 100%, для штаму «Альфа» та «Гамма» – на 87,5%. Спостереження показали, що ефективність вакцини проти штаму «Гамма» знижується з віком. Для людей 70+ років вона становить 55,5%.

 

Comirnaty/Pfizer-BioNTech
Comirnaty – це інноваційна вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Вона схвалена ВООЗ для екстреного використання і дозволена, зокрема, у США, Великій Британії, Канаді, ЄС. Comirnaty містить молекули матричної рибонуклеїнової кислоти (мРНК), яка кодує шипоподібний білок оболонки коронавірусу SARS-CoV-2. Після введення вакцини ця мРНК потрапляє в клітини організму людини й надає їм своєрідну «інструкцію», як створити цей білок. Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом. Лікарі наголошують, що вакцини мРНК є безпечними і не можуть змінити ДНК людини. Ідея створити вакцину на основі рибонуклеїнових кислот з’явилася ще на початку 1990 років. За останні 25 років науковці здійснили понад 500 досліджень цієї технології. Але повноцінно її реалізувати змогли лише навесні 2020 року, коли почалися клінічні дослідження таких вакцин проти COVID-19. Для формування імунітету необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день. Відповідно до клінічних випробувань, після введення вакцини можуть бути біль у місці ін’єкції, втома, головний біль і біль у м’язах та суглобах, лихоманка і почервоніння у місці уколу. Згідно з результатами британського дослідження, вакцина Comirnaty/Pfizer має ефективність 93,7% проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом «Альфа». 88% – для штаму «Дельта».

 

Адреси та телефони пунктів вакцинації ми повідомляли тут.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: