Від минувшини - до сучасності. Неперевершені українки, які уславили державу

ГОРДІСТЬ
06.03.21 - 9:25

Своєю багатогранною діяльністю видатні українські жінки вплинули на розвиток і становлення нашої держави. Вони зробили вагомий внесок у культуру, мистецтво, освіту, спорт, науку, літературу, протягом усієї багатовікової історії щиро вболівали за свою країну.

Видатні українські жінки, які уславили свою державу в різних галузях і увійшли в історію:

 

1. Велика київська княгиня Ольга була дружиною князя Ігоря І і матір’ю Святослава І Хороброго. Ця сильна й харизматична жінка на цілих 17 років стала правителькою Київської Русі — однієї з наймогутніших держав того часу.

 

 

 

 

 

2. Анна Ярославна або Анна Київська – одна з найвідоміших жінок Середньовіччя, що прославила Київ на всю Європу. Донька Великого князя Київського Ярослава I Мудрого, яка стала королевою Франції. Вона була другою дружиною французького короля Генріха I Капета, матір’ю майбутнього короля Філіпа І прабабцею майже 30 французьких королів! На той час, Анна могла похизуватись найкращою освітою, яку тільки можна було здобути в 11 столітті, і мала вплив на світову політику. А Київ тоді був однією з найрозвиненіших столиць Європи.

 

 

3. Леся Українка — видатна українська письменниця, перекладачка і культурна діячка. Багато її творів визнані шедеврами світової літератури. Перший свій вірш вона написала у дев’ять років, останній – у 40 років. Всього Леся Українка (Лариса Косач) написала біля 270 віршів, поеми і віршовані драматичні твори. Брала активну участь у громадському житті України. Завдяки її творчості, українська література посіла одну з найвищих позицій у світовій культурі, а про українців заговорили у всьому світі, захоплюючись разючими картинами життя «цього великого, самобутнього, гостинного і разом з тим сміливого, відважного народу, нескореного тими бідами, які довелося пережити українцям за свою довгу і славну історію».

 

 

4. Соломія Крушельницька — легенда оперної сцени, вагнерівська примадонна XX століття. Вона з тріумфом виступала на сценах багатьох оперних театрів світу, зокрема Кремони, Трієста, Львова, Буенос-Айреса, Варшави, Петербурга, Парижа, Неаполя, Рима, Генуї, Мілана. У 1904 на запрошення Дж. Пуччіні виконала партію Батерфляй в його оновленій опері “Чіо-Чіо-сан” в театрі “Гранде” в Північній Італії. Після її блискучого виконання ця опера здобула всесвітнє визнання, а зворушений і вдячний Пуччіні надіслав Крушельницькій свій портрет із написом: “Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй”. Співати з Соломією на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Після кожної прем’єри критики давали українській оперній співачці Соломії Крушельницькій новий театральний псевдонім. Її називали неперевершена Аїда, найпривабливіша Батерфляй та єдина у світі Джоконда. Соломія Крушельницька не мала жодних обмежень у виборі репертуару: вона не тільки володіла неперевершеним сопрано у три октави, а ще й могла співати вісьмома мовами.

 

 

5. Ліна Костенко – приклад для сучасних українок. Геніальна поетеса ніколи не боялася влади та відкрито говорила правду про неї. Своїм життям та творчістю письменниця заслужила титул сумління нашої нації. Вона не скорилася, коли радянська цензура заборонила друкувати її твори, вона не мовчала в складні для України часи. Ліна Костенко є лауреатом Шевченківської премії, премії Антоновичів, премії Петрарки, Міжнародної літературно-мистецької премії ім. О.Теліги, вона нагороджена Почесною відзнакою Президента України  і Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня. Її твори - скарбниця української літератури.

 

 

6. Ада Роговцева — відома українська акторка театру та кіно, народна артистка України, Герой України. Ада Миколаївна - лауреатка числених премій, володарка багатьох орденів і нагород. Вона зіграла багато визначних ролей у театрі і кіно, її внесок в українську культуру безцінний. І сьогодні актриса продовжує нас дивувати своїм талантом, з’являється на телеекранах у сучасних кінострічках та театральних проєктах. Роговцева завзято підтримує українську армію на Донбасі, допомагає біцям у шпиталях, разом із колегами-акторами часто приїздить на фронт із театральними постановками.

 

 

7. Яна Клочкова — українська плавчиня, Герой України, володарка орденів «За заслуги» III ступеня, княгині Ольги I ступеня та «Золотої Зірки». Яна здобула найбільше золотих медалей у складі збірної України — вона ставала олімпійською чемпіонкою 4 рази, за що її прозвали «золотою рибкою».

 

 

 

8. Катерина Білокур — українська художниця, майстриня народного декоративного живопису, представниця «наївного мистецтва». Талановита українка дивовижною силою своєї фантазії передавала на полотні незвичайну красу, розмаїття квітів та представників фауни. Якось на виставці у Парижі всесвітньо відомий митець Пабло Пікасо побачив полотна української художниці і був вражений талантом майстрині. “Якби у Франції була така жінка, ми б змусили весь світ говорити про неї”, — захоплено сказав художник.

 

 

9. Марія Заньковецька — актриса і театральна діячка, провідна зірка українського театру кінця ХІХ і початку ХХ століть. Вона увійшла в історію театру як видатна українська трагедійна актриса, що в створюваних сценічних образах уособлювала символ української жінки. Актриса створювала образи, проникнуті справжнім драматизмом і запальною комедійністю. Вона уславлювала своєю грою звичайних простих людей, розкриваючи безмежність їхніх душ. Маючи чудовий голос — драматичне сопрано, незрівнянно виконувала в постановках українські народні пісні. Була серед засновників театру Миколи Садовського в Полтаві. Домагалася відкриття в Ніжині стаціонарного державного театру. 1918-го вона організувала народний театр «Українська трупа під орудою М. К. Заньковецької». 

 

 

10. Роксоляна або Хюррем Султан — видатна й впливова постать історичної доби ХІV століття. Ця легендарна жінка з Рогатина стала великою Роксоланою, що в перекладі з турецької означає «жінка з Русі» і запам’яталась в історії як найяскравіша правителька Османської імперії, яка змогла повернути хід історії та вплинути на світову політику. Анастасія Лісовська, Роксоляна, Хасекі султан, Хюррем султан – ось той перелік імен, якими називали видатну українку під час її нелегкого життя. У Туреччині вона більш знана як Хюррем Султан, що означає Радісна султанша. В Україні відома під ім’ям Роксоляни, що вказувало на її етнічну приналежність, це наймення європейські посли в Туреччині вживали у своїх доповідях та мемуарах.

 

 

11. Еліна Світоліна - видатна українська тенісистка, третя ракетка світу в рейтингу WTA у 2017, 2018 і 2019 роках.  Виграла 15 турнірів WTA в одиночному розряді та два — в парному. Двічі діставалася півфіналів на турнірах Великого шолома (2019) і чотири рази — чвертьфіналів (2015, 2017, 2018, 2019). Чвертьфіналістка Олімпійських ігор 2016 року. З Олімпійських ігор 2016 року до листопада 2019 року Еліна Світоліна вигравала всі матчі, в яких зустрічалася з першими ракетками світу. Найуспішніша спортсменка в історії українського тенісу, встановила багато національних рекордів, зокрема, зайняла найвищу серед українських тенісистів третю позицію у світовому рейтингу, єдина перемагала в підсумковому чемпіонаті року.

 

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»