"Єдиний мужчина в українській літературі". 150-річчя святкує сьогодні наша Леся

ГОРДІСТЬ
25.02.21 - 10:50

Сьогодні Україна відзначає 150-річчя з дня народження Великої поетеси, драматургині, патріотки, громадської діячки Лесі Українки (Лариси Косач).

Це вона, вслід за Шевченком, переконала свій народ у тому, що він може говорити й бути почутим, претендувати на визнання й славу. Це вона заново під'єднала українську культуру до засадничих цінностей європейської цивілізації.

 

Видане до її 150-річчя повне зібрання творів уперше дасть змогу прочитати її тексти без цензурних спотворень. У радянському каноні Лесю Українку маргіналізували, зводячи її роль до пропаганди ідей соціальної рівності. Підручники ненастанно тиражували мантру про "співачку досвітніх огнів" більшовицької революції і "дочку Прометея". Академічні видання у Києві дозволяли публікувати переважно у відповідь на "ідеологічні підступи" еміграційних дослідників. На це ні коштів, ні ресурсів не жаліли. Коли щось виходило на Заході, зчинявся галас у стилі "не віддамо наших класиків підлим ворогам". Найактивніше радянська влада вилучала всі критичні зауваги Лесі України на адресу росіян та Москви. А оскільки поетеса себе не стримувала, то цензорам довелося добряче попрацювати. Між тим погордливо-зневажливе ставлення до сусіда у Лесі Українки таки незмінне. 

 

Леся Українка — одна з найвизначніших постатей в історії української літератури. По собі вона залишила великий літературний доробок - вражаючі поеми, прозові твори, вірші, публіцистичні статті, переклади світової класики.

 

Класичні портрети Лесі усі пам'ятають зі шкільних лав. Але як переосмислюють образ класикині наші сучасники? ВВС.Україна зібрала деякі зображення зі свіжим поглядом на Лесю Українку.

 

Леся Українка Київ

АВТОР ФОТО,UNIAN. Один із найвідоміших пам'ятників Лесі Українці стоїть у Києві. У 2008 році його вирішили освіжити на честь Дня незалежності: поетесі одягли сукню і традиційні прикраси.

 

Фреска Леся Українка

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES. Євромайдан був певен, що класики - за них. Взимку 2014 року на фасаді одного з будинків у центрі Києва з'явилися графіті Тараса Шевченка, Лесі Українки та Івана Франка в образах активістів Майдану.

 

Леся Українка

АВТОР ФОТО ПОЛІНА ДОРОШЕНКО. У 2014 році клуб молодих ілюстраторів, дизайнерів і графіків Pictoric презентував проєкт "Діячі України". Це була серія зі 100 плакатів, які показали на "Книжковому Арсеналі", а потім - в різних українських містах як пересувну виставку.

"Чуючи вислів "видатні українці", ми уявляємо Шевченка в кожусі й шапці, Хмельницького з булавою та Лесю Українку у вишиванці. Поодинокі спроби осучаснити шаблонні портрети зі шкільних підручників були й не раз, але масштабами вони не вражали. Саме тому молоді українські художники створили серію плакатів, де відтворили сучасний погляд", - пояснюють ілюстратори ідею проєкту.

 

Леся Українка Кришовський

АВТОР ФОТО ДМИТРО КРИШОВСЬКИЙ. Леся Українка у спортивній майці Nike - це частина проєкту київського художника Дмитра Кришовського "На спортивному". Вона опинилася у компанії Шевченка, Гоголя, Богдана Хмельницького і навіть Януковича, зображених у "чітких прикидах".

"Зараз важко уявили зірку світової величини, яка б не була обличчям торгової марки чи дому моди. От я й подумав - чому великі люди минулого не можуть стати яскравим образом сьогодення?" - сказав автор.

 

Леся Українка стронговський

АВТОР ФОТО ІЛЛЯ СТРОНГОВСЬКИЙ / DOBRA LYSTIVKA. У 2012 році дизайнер і поет Ілля Стронговський намалював Тараса Шевченка з мацаками Ктулху, а за цим послідувала Леся Українка з рогами. Малюнок і нині можна придбати у формі листівки. Багато хто звинуватив автора в неповазі до класиків. Сам художник відповідає, що суспільство просто не готове сприймати канонічних письменників у нових образах. На запитання, чому ж Леся з рогами, художник відповів так: "Це ознака того, що вона самець. Роги не ростуть у самок у природі. А чому вона самець? А тому, що названа Франком єдиним мужчиною в українській літературі".

 

мурал леся українка

АВТОР ФОТО UKRINFORM. У 2015 році в Києві відкрили мурал, присвячений Лесі Українці, - на вулиці Стрілецькій, неподалік від Золотих Воріт. Його створив австрійський художник Гвідо Ван Хелтен. Квіти на малюнку не випадкові: художника, як пишуть ЗМІ, надихнув меланхолійний Лесин вірш "Конвалія". Історик і краєзнавець Станіслав Цалик вважає мурал вдалим.

"Муралом підкреслили особливість цієї місцини. Намальована жінка начебто дивиться в будинок навпроти, де справді мешкала Леся Українка. Це гарний варіант, бо зрозуміло, про що, і зрозуміло, чому він тут розміщений", - сказав він BBC News Україна.

 

мурал леся українка

АВТОР ФОТО ЄВГЕН ЧИСТЯКОВ. Ще один мурал, присвячений поетесі, з'явився у Києві в 2017 році на Великій Васильківській. Художник із Коста-Рики Мата Руда присвятив його віршу "Без надії сподіваюсь" ("Так, я буду крізь сльози сміятись, серед лиха співати пісні").

 

А ви ще не стежите за Лесею Українкою в Instagram? А вона там є! Профіль письменниці в соцмережі створили у 2016 році волинські студенти та активісти Центру вільної освіти і культури.

 

Джерело - ВВС.Україна

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: