Зекономили. Чим обернеться скандал зі скороченням екзаменаторів ЗНО?

ОСВІТА
16.06.21 - 9:19

Цьогоріч роботи учасників зовнішнього незалежного оцінювання перевірялися лише один раз і одним педагогом, хоча в минулі роки застосовували "подвійну перевірку".

Як повідомили на сайті УЦОЯО, зменшити кількість екзаменаторів для перевірок тестів вирішили через нестачу грошей, що виникла через підвищення зарплат педагогів. 

 

Рішення про "одинарну" перевірку ухвалили ще декілька місяців тому, але тільки тепер воно викликало обурення у соцмережах.

 

В УЦОЯО повідомили, що така зміна – законна, оскільки методику перевірки робіт визначає сама організація і не потребує погодження з міністерством.

 

Водночас Іванна Коберник, співзасновниця ГО "Смарт освіта" та "Батьківський контроль", вважає винним у ситуації Міністерство освіти і науки, уряд та народних депутатів.

 

"Це, звісно, дуже благородно, що Український центр оцінювання якості освіти взяв всю відповідальність на себе за те, що цього року тестові роботи учасників ЗНО проходять одну перевірку, а не дві. Але правда полягає в тому, що це вимушений крок "через бідність", точніше – через недбалість МОН, уряду і народних депутатів. Бо з моменту ухвалення бюджету-2021 було відомо: в держбюджет закладено недостатньо коштів на проведення ЗНО-2021. УЦОЯО говорив про це всім, кому міг – уряду, депутатам, МОН. Їм було все одно", – обурюється Коберник у Facebook.

За її словами, УЦОЯО ще в грудні запропонував законопроєкт про звільнення випускників 2021-го року від ДПА. 

 

"У разі завчасного ухвалення такого рішення менше випускників реєструвалися б на тестування, це вимагало б друку меншої кількості тестових зошитів, пунктів тестування, інструкторів. І, звісно, залишилися б достатньо грошей на екзаменаторів і двоетапну перевірку робіт", – пояснює експертка.

Депутати ту пропозицію проігнорували і скасували ДПА лише у квітні, коли на нього вже зареєструвалися всі випускники-2021. 

 

"На всю кількість зареєстрованих були надруковані зошити, значна частина яких пішла у смітник, а пункти тестування в дні ЗНО працювали напів порожні", – розповідає Коберник.

Раніше два екзаменатори по черзі перевіряли відповіді у завданнях відкритої форми з математики, української мови і літератури та іноземних мов. Кожен з них ставив свою оцінку. Якщо бали були різними, роботу віддавали на перевірку старшому екзаменатору.

 

Між тим, екзаменатори – це люди, які можуть утомитися, помилитися, й результати лише однієї перевірки можуть бути суб'єктивними. Під час другої перевірки письмових робіт з мови найчастіше коригується оцінка, зокрема, за зміст твору, а також вирівнюються й деталізуються вимоги до творів з різних регіонів.

 

Водночас у центрі переконують, що ризики, пов’язані з одинарною перевіркою, вони мінімізували:
•  посилили підготовку екзаменаторів;
•  переформатували роботу старших екзаменаторів (раніше вони зобов’язані були не тільки допомагати екзаменаторам перевіряти неоднозначні роботи, але й на системній основі перевіряти по декілька робіт за кожним екзаменатором у групі);
•  створили при центрі консультативну групу, яка в реальному часі мала надавати консультації та рекомендації щодо оцінювання "проблемних" робіт.

 

У Центрі нагадують: якщо учасник ЗНО не задоволений результатами тестування, він має право подати апеляційну заяву. Тоді роботу повторно перевірять два незалежні фахівці, а потім розгляне апеляційна комісія у складі 10 людей.

 

 

Джерело: Українська правда. Фото на прев'ю з мережі Інтернет.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: