"За хибне повідомлення - позбавлення волі". Криворізькі правники - про відповідальність за "мінування"

ПРЯМА МОВА
21.01.22 - 11:18

Від початку 2022 року Україною прокотилася хвиля погроз про нібито закладену вибухівку у навчальних закладах, лікарнях та торговельних комплексах. Кривий Ріг також потрапив під приціл анонімних мінерів.

За останні два тижні погрози щодо замінувань всіх закладів освіти міста, торгових центрів та лікарні надходили до правоохоронних органів щодня. Вибухівку знайдено не було. Про те, яка відповідальність передбачена законом за неправдиве повідомлення про замінування різних об'єктів, наші журналісти поспілкувалися з начальницею криворізького відділу безоплатної правової допомоги Ольгою Северін.

 

-  Яка відповідальність чекає на особу за завідомо неправдиве повідомлення про замінування шкіл?
 

-  Відповідно до ст. 259 ККУ «Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності» карається позбавленням волі строком від двох до шести років. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки або вчинене повторно, карається позбавленням волі строком від чотирьох до восьми років.

 

-  Чи були випадки хибних повідомлень від дітей у Кривому Розі?
 

-  Дійсно, такі випадки були. Торік у вересні на офіційному сайті поліції Дніпропетровської області була інформація про те, що криворізький школяр зателефонував на «102» та повідомив про замінування освітнього закладу. Виклик виявився хибним. У зв’язку з тим, що дитина не набула віку, з якого настає кримінальна відповідальність, до адміністративної відповідальності було притягнуто його опікуна. Він заплатив штраф.

 

-  Якщо псевдомінерами виступають діти чи несуть вони відповідальність за свої вчинки?
 

-  До 16 років діти не підлягають відповідальності. Адміністративну відповідальність за них несуть батьки у вигляді штрафу – від 1700 до 5100 гривень за ст. 183 ККУ «Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб» та ст. 184 «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей». У разі вчинення особами віком 16-18 років правопорушень, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах.

 

-  Який алгоритм дій правоохоронних органів щодо притягнення винного до кримінальної відповідальності?
 

-  Потрібно зазначити, що всі такі повідомлення щодо замінувань сприймаються правоохоронцями як правдиві. Відповідно, проводять всі необхідні дії: огляд місця подій, залучення спеціалістів вибухотехнічних служб, проведення експертизи. Якщо таке повідомлення надходить, протягом 24 годин така інформація вноситься до Єдиного реєстру досудових розслідувань, порушується кримінальна справа та проводять необхідні слідчі дії для встановлення особи. Після того, як особу встановлено, їй повідомляють про підозру і з обвинувальним актом справу направляють до суду, де суддя ухвалює вирок.

 

-  На які номери телефонів громадяни можуть зателефонувати в разі отримання інформації щодо підготовки теракту?
 

-  Якщо є такі випадки, потрібно телефонувати на гарячі лінії поліції «102» або СБУ 0 800 501 482.

 

Як ми повідомляли, поліція з'ясувала, що 17 січня цього року 21-річний молодик "замінував" 88-у школу на прохання свого друга, 13-річного школяра, який не хотів іти на уроки.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: