"Здорожчання пального не призведе до катастрофічних наслідків", - доцент КНУ Сергій Капітула

ПРЯМА МОВА
28.01.22 - 14:47

За прогнозами експертів, уже в лютому ціна на дизель та бензин підскочить до 40 грн/л, а на автогаз – до 25 грн/л. Про те, що ж відбувається на ринку пального, наші журналісти поспілкувалися з кандидатом економічних наук, доцентом КНУ Сергієм Капітулою.

-  Які економічні чинники впливають на підвищення цін на пальне?
 

-  В умовах ринкової економіки, ціноутворення більшості товарів підпорядковується закону попиту та пропозицій. Саме завдяки цьому закону формується ціна на всі товари, зокрема, на пальне. Для того, щоб збільшилась ціна, потрібне або збільшення попиту, або зниження пропозиції. Особисто я, як фахівець, вважаю, що економічних причин для підвищення цін на пальне на сьогодні немає.

 

-  Чи можна уникнути стрімкого підвищення цін?
 

-  На підвищення цін також впливають і геополітичні причини. Пальне виробляють з нафти, ціна якої останнім часом також змінюється. Ціна на нафту в світі зросла з 55 до 86 доларів. Якщо вона збільшується, то автоматично підвищуються й ціни на пальне.

 

-  Чи існує алгоритм, за яким відбувається підвищення цін на пальне?
 

-  На сьогодні, в Україні існує державне регулювання цін на бензин та дизпальне. Державні структури встановлюють максимально можливу граничну надбавку на собівартість для АЗС. Я вважаю, що це добре, бо завдяки регулюванню обмежуються прибутки і все стає більш доступним для звичайних людей. Зараз торговельні надбавки становлять від 5 до 7 грн/л, більше вони бути не можуть. Згідно з даними Кабінету міністрів, вартість 1 л дизельного пального – 25 грн 16 коп, 1 л бензину – 27 грн 92 коп. Саме ці показники і є визначальними для формування цін на пальне.

 

-  На скільки відсотків бензин, дизельне пальне та газ подорожчали у порівнянні з 2021 роком?
 

-  Літр бензину - на 4-5 гривень, що становить 17-20%, а газ подорожчав на 46-47%. Суттєве здорожчання відбулося восени 2021 року, що пояснюється відомими геополітичними причинами.

 

-  На кого та яким чином вплине підвищення цін?
 

-  Підвищення цін на будь-який товар негативно впливає на звичайних людей. Ціна на газ та пальне збільшується, проте і збільшується мінімальна заробітна плата. Підвищення цін вже не буде таким болючим для сімейного бюджету у порівнянні з минулими роками.
 

Щодо підприємств, залежно від виду та діяльності компаній, структура собівартості різна. У більшості випадків, витрати на бензин не настільки великі, щоб це все призвело до катастрофічних наслідків.
 

Для перевізників підвищення пального може стати причиною подорожчання вартості переїзду. Проте і тут  хвилюватися не варто, адже підвищення цін не буде надто проблемним для бюджету населення.

«Дізнавайтесь про новини міста першими! Підписуйтесь на наш Telegram!»

Читайте також: